Home / İnsan Psikolojisi / Tükenmişlik Sendromu Nedir

Tükenmişlik Sendromu Nedir

21 nci yüzyılda çalışma şartlarının insan hayatına yüklediği yüklerin nihai sonucu tükenmişlik sendromu, insanın kendi kendini tüketmesidir. Mesleklerinde başarısız olmalarına neden olurken duygusal manada çöküş yaşatıyor.

Yorgunluk, stres, bunalım zamanla sendrom haline gelerek psikolojik sorunlar meydana getiriyor. Aile, arkadaşlar ve çevreye karşı duyarsızlık sosyal problemler artarak devam ediyor. Sürekli halde fazla çalışmak, kaldıramayacağından fazla yük almak tükenmişlik sendromu hastalığına yakalanmanıza neden olabilir.

Tükenmişlik Sendromu Belirtileri

Yetersiz hissetme, işlere yetişememe, zamanın hızlı akarak kontrol edilemez bir şekilde aktığını düşünmek, çaresiz hissetmek ve özellikle yorgunluk başlıca belirtiler arasındadır.

 • Sorumluluklarından kaçma, yerine getirememe.
 • İşten güçten soğuma, işe gitmeme isteğinde artış.
 • Kabiliyet ve yeteneklerini sorgulayarak değersiz hissetme.
 • Sürekli uyku hali, uykuya olan düşkünlüğün artması.
 • Kilo alma, aşırı şişmanlık.
 • Sinirlilik hali, olumsuz düşüncelere kapılma, kavgaya meyillilik.
 • Kendi kabuğuna çekilme, konuşmaktan çekinme.
 • Motivasyon kaybı.
 • Tükenmişlik Sendromu Nasıl Başlıyor

  Sırtından yüklerin olduğu fark edilmeyeye başladıktan sonra mücadele içine girerek kısa bir süreliğine enerji dolu hissederek zorlanır, kapasitesi dışında işlere odaklanarak umutla başarısızlığın üstüne gider. Fakat çok uzun sürmeden sirkülase olarak gücünü tamamen tüketir. Yorgunluk, uykusuzluk gerginliğe neden olup psikolojik çöküşün fitilini ateşler. Azalan umutlarla birlikte kendini tüketmek telafisi zor depresyon rahatsızlıklarına yol açar. Vücudun doğal koruma, savunma mekanizması tepkilerin ve davranışların kontrol edilememesi ani öfke nöbetlerine, aşırı tepkiler gösterir.

  Aslında uğrunda çaba sarfedilen ama karşılık görmeyen uzun süreli ilişkileri tükenmişliğe neden olabiliyor. Emeklerin boş yere zayi olup gittiğini yaşamaya kim katlanabilir ki. Gün geliyor bardak doluyor, insan kendine yenik düşebiliyor.. Ailevi problemler, iflaslar, yalnız kalmak ve hayatın doğal sürecindeki manevi kayıplar psikolojik sonuçlar doğurabiliyor.

  İnsan ilişkilerine dayalı her iş mental veya fiziksel yorgunluk demektir çünkü insanlar birbirlerini tüketiyorlar. Örneğim; Bir şirkette çalışan tüm birimler acımasız piyasa şartları kaynaklı hiyerarşik yapı altında birbirlerini tüketiyorlar. Evliliklerde eşler birbirlerini tüketirken genellikle kadınlar toplumsal rolleri bakımından ilk tükenen adaylar arasında başı çekiyor. Baskı, adaletsizlik, kısıtlamalar, sosyal durum gereksiz dini dayatma ve yobazlık benzer etkenler tükenmeyi hızlandırabiliyor.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.