Home / Sağlık / Testis şişliği şikayetiniz mi var
Testis şişmesi

Testis şişliği şikayetiniz mi var

Erkeklerde işlerin yolunda gitmediği durumlarda sperm kanalları ve üreme bezleri normal ritmlerini kaybederek testis şişliğine ve sertliğine neden olmaktadır. Testis şişliği erkeklerde sıkça yaygın olarak ortaya çıkan önemsiz bir sorun olmasına rağmen ağrı ve şişlik uzun süre devam ediyorsa varikosel, hidrosel sağlık problemi karşı karşıyasınız demektir, bu durumda en yakın doktor veya sağlık kuruluşuna müracaat etmelisiniz. Erkekler bazen aktif cinsel yaşamlarına ara verdiği zamanlarda cinsel fonksiyon eksikliği kaynaklı testislerinde şişkinlik yaşayabilirler.

Normal durumlarda testislerdeki şişlik bir kaç hafta içinde ortadan kalkar fakat uzun süren şişlik nedeniye korkmanıza gerek yok çünkü merak etmeyin testis şişlikleri ciddi ve tehlikeli sağlık sorunu olmayıp tedavisi kolay olduğu kadarda basit.

Hidrosel nedenleri
Vücut tarafından salgılanan ortalama 1 ml kadar doğal sıvı, testis torbası (skrotum) içinde kayganlaştırıcı vazife görmektededir. Özellikle 40 yaş üstü erkeklerde rastlanan hastalığa erkeklerin 1%’ü risk altındadır.

 • Testislerin aldığı darbe (spor, kaza, yaralanma) nedeniyle travmatik durumlarda ödem sonucu şişlikler
  Testis enfeksyon ve iltihapları
 • Tümörler
 • Varikosel ameliyatı sonrası şişlik
 • Radyoterapi tedavisi yan etkisi
 • Böbrek nakli ameliyatları
 • Dolaşım bozuklukları
 • Yeni doğmuş bebek ve çocuklarda testis şişliği
  Yeni doğmuş bebeklerde veya çocuklarda hidrosel şikayeti sağlık açısından tehlikeli olmadığından anne babaların çocuklarının testislerinde gördüğü şişlikten paniğe kapılmalarına gerek yoktur. Bebeklerde testis şişliği bir yada iki ayda kendiliğinden iner. Fakat çocuğunuzun testislerinde veya kasıklarında gördüğünüz şişlikleri mutlaka hekime danışmalısınız.

  Bebeklerde testis neden şişer?
  Anne karnında bebeğin karın bölgesi aşağıya doğru ilerleyen kanal sonunda bulunan testis torbaları karın içinde bulunan sıvıyla dolarak şişliğe neden olabilir. Normalde kanal bebeğin oluşum sürecinde kapalı geliştiğinden şişlik olmaz.

  Hidrosel çeşitleri

  Doğuştan hidrosel
  Anne karnında gebelik başlangıcından 14 ncü haftaya girilmesinin ardından testisler karın bölgesinden kasıklara doğru ilerleyerek testis torbasına yerleşir. Kasıklara doğru ilerleyen testislerle beraber hareket eden karın zarı içinde olan karın içi sıvı testis torbalarına dolarak birikir. Yeni doğan erkek bebeklerde görülme sıklığı 5%’tir.

  Erişkin Hidrosel
  Genellikle sportif yaralanma ve kazalar sonucu oluşur. Ayrıca yetişkinlerde çeşitli hastalıklar sonucu ortaya çıkabilir.

  Hidrosel belirtileri nelerdir?
  Diğer hastalıklar gibi şiddetli belirtileri olmayan genelde tek tarafın yoğun şekilde şişmesi ile anlaşılır. Ağrı çoğu zaman hissedilmediğinden hidrosel sinsi, yavaş ve renk vermeyen bir hastalıktır. Fakat ayaklarınızın arasındaki bölgede normalden 10 kat fazla ağırlığı hissetmeden edemezsiniz. Kütle hissedilir şekilde ele gelerek yürümekte zorlanabilirsiniz. İçindeki sıvının fazlalığı nedeniyle testis derisi gergindir. Bir yada ikisi birden şişebildiği gibi ağrısız olmasına rağmen bazı vakalarda bel ağrısına neden olabilir. Şişen testisinizde anormal renk değişimi, kızarıklık görülmeyen durumlarda enfeksiyon riski bulunmadığı için kusma, ateş, bulantı belirtileri yoktur.

  Tümör olup olmadığını anlamanın yolu testislerinize ayna karşısında el fenerini tutup ışığı geçirip geçirmediğini gözlemleyebilirsiniz. Işığı geçiriyorlarsa içerde sıvı, geçirmiyorsa tümör olabilir.

  Nasıl tedavi olabilirim?
  İlk önce bitkisel kocakarı ilaçlarını ve kulaktan dolma hikayeleri bırakıp üroloji uzmanının kapısını çalmalısınız. Tehlikesi olmayan bir sağlık problemi olan hidrosel doktor tarafından sıvının testis torbasından şırınga enjektörle çekilmesi veya cerrahi operasyonla tedavi edilmektedir. Çocuklar bir yaşından önce tedavi edilmez ve kendiliğinden inmesi beklenir. Hidrosel şikayetinin kasık fıtığı beraber seyrediyorsa hasta acil ameliyat edilmelidir

  Check Also

  şeker depresyona neden olabilir

  Şeker depresyona neden oluyor

  İnsanlar hayatlarında morallerini bozacak bir şeyler olmadığı anlarda bile kendilerini kötü hissederek depresyona girebiliyor. Yapılan …

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.