Home / Genel / Terk edilme korkusu neden yaşanır?

Terk edilme korkusu neden yaşanır?

Terk edilme korkusu çoğu insanın içten içe yaşadığı kaçınılmaz duygular bir yüzleşmeden öteye gidebilir mi? Elbette gidebilir.. O halde neden terkedilme korkusu yaşıyorsunuz bir göz atalım.

Bir bebeğe ister anne, ister bakıcı baksın arada kurulan bağ asla değişmediği gibi ilerki yaşlarda kurulan ilişkiler üzerinde derin etkiler bırakabiliyor. Bebeklik çağları süresince istekleri sınırsız karşılanan kendilerine verilen değeri hissederek durumun keyfini çıkaran şanslı bebekler ergenlik dönemi içinde ve sonrasında daha sağlıklı ilişkiler kurabiliyor. 2 ile 5 yaş arasındaki korku eğilimlerinin gelişmemesi ve çocuğun sağlıklı düşünebilmesi ancak ebeveynlerin göstereceği özene bağlı oluyor.

Bebek doğum sonrasında ana karnındaki konfor ve güven duygusunu anne kucağında bulduğu için genelde kucaktan ayrılmak dahi istemeyebiliyor. Halk arasında kucakçı denilen tabir bu olsa gerek.

Çocukluk döneminde bireysel ve duygusal ihtiyaçlar karşılanarak tatmin edilirse kişi özgüveni tam bir birey olarak toplumda kendini hazır hissederek kendini çok rahat bir şekilde ifade edebiliyor.

Hepimiz çok iyi biliriz ki bazı ikili aşk ilişkilerinde sürekli bir tarafın Beni seviyor musun? Gerçekten seviyor musun? sorularını duyar veya şahit olursanız soruların kaynağı özgüven eksikliği’nden başka birşey değildir! Özgüven problemi olanlar her daim huzursuz ve terkedilme korkusuyla yaşayan insanlardır. Genellikle bu tipler sevgililerinin peşlerini bırakmakayarak adeta seviyor musun? sorularıyla insanı bezdirirler. Güvensizlik, kuşkuculuğun doğurduğu terkedilme korkusu özgüven eksikliği probleminin tipik bulgularıdır.

Check Also

İple yüz germe

İple yüz germe yeni bir buluş mu?

İplikle yüz germe eski bir teknik olmasına rağmen temcit pilavı misali yeni bir buluş gibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.