Home / Genel / Hamilelik / Teknolojik Aletler Kısırlık Nedeni

Teknolojik Aletler Kısırlık Nedeni

Evde ve işyerlerinde kullanılan bazı teknolojik aletler kısırlığa sebep olabilir. Her gün kullanmak zorunda kaldığımız teknolojik ürünler sağlığımızı ciddi bir şekilde etkileyebiliyor. Bebek sahibi olmak isteyen ve maalesef kısırlık sorunu ile uğraşanların kullandıkları bazı teknoloji aletlerinin nelere zararlı olduklarını öncelikle bilmeleri gerekiyor. Gelecekte anne ve baba olmayı düşünenler ve olmak üzere olanlar da bu etkilerin önüne geçerek tedbir almalılar.

Bebek sahibi olmak istiyorsunuz fakat bir türlü olamıyorsunuz. Çeşitli tedavi yöntemlerini denediniz ve yanı sıra bir sürü ilaç ancak istenilen sonuca bir türlü ulaşamıyorsunuz? Başka sebepleri olduğunu düşündünüz mü? Peki. Kullanmakta olduğunuz teknolojik aletleri mutlaka gözden geçirin. Araştırmalar sonucu elde edilen bilgiye göre bu tür aletler üreme sağlığını çok ciddi anlamda etkiliyor. Aletlerin zararlarından korunmak için uzak durmakta fayda var ve ya kullanılmadıkları zaman kapalı tutmak yeterli.

Cep telefonları: cep telefonları radyasyon yayan bir cihazdır. Günlük hayatta neredeyse elimizden hiç bırakmıyoruz. Bu da maalesef üreme sağlığını etkilemekte, telefonları vücudumuza temas edecek şekilde taşımak yerine çanta da taşımak birazda olsun koruyacaktır. Yatarken ise yataktan 2 metre uzağa koymak ve konuşma yaparken, müzik dinlerken kulaklık kullanmak gerekiyor.

Elektrikli küçük ev aletleri: diğer cihazlara göre biraz daha az zararlılar. Ancak dikkat etmekte fayda var. Kullanılmadıkları zaman fişlerini çekin veya kapalı durumda tutun. Mümkünse de çok fazla yakın olmaktan kaçının.

Diz üstü bilgisayarlar ve Wİ-Fİ: Bilgisayar ve internet ile yayılan elektro manyetik dalgalar, erkekler üzerinde daha da zararlı. Elektro manyetik dalgalar testislerde yüksek oranda ısı oluşmasına neden olduğundan, kısırlığa yakalanma oranları, kullanmayanlara göre yüksek sayıdadır. Üreme fonksiyonlarına zarar vererek spermin genetik yapısını bozuyor. Zararlardan etkilenmemek için dizüstü bilgisayarları masada ve ya sehpa üzerinde kullanmaları gerekir.

Mikrodalga fırınlar: Fırınlar da maalesef kadınlar üzerinde zararlı etkilere sahip bir cihazdır. Mutfakta bulunan ve sürekli olarak kadınların kullanmak zorunda olduğu cihaz kadınlara adet düzensizliği, gebeliklerde düşüklere, yumurtlama bozukluklarına ve infertilite ye sebep olduğu görülmektedir. Mikrodalga fırınlar çalışır durumdayken yakın mesafede olmamak gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.