Home / Kadın / Makyaj / Süper kapatıcı fondöten kullanmak
Fondöten ve kadın

Süper kapatıcı fondöten kullanmak

Bazı fondötenlerin yüzde var olup olmadığı anlaşılmazken süper kapatıcı özellikleriyle neredeyse tüm kusurları örtecek özellikte olabiliyor. Makyajın değişmez unsuru fondötenler dikkatle seçildiği takdirde cilt kusurlarınızı kapatıp, cilt renginizi dengelerken pürüzsüz bir görünüm elde edebilirsiniz.

Yoğun şekilde fondöten kullanmak cilt yüzeyindeki gözeneklerin kapanmasına yol açtığı için genç kadınların %50’si fondöten kullanmayı tercih etmeselerde orta yaş ve üzeri kadınlarda kullanım oldukça yaygın.. Özellikle cilt tipine göre seçilecek sıvı, katı ve pudra seçenekleriyle cildinize makyaj öncesinde kusursuz ve taze bir görünüm sağlayabilirsiniz. En mükemmel sonuç için süper kapatıcı yoğun fondoten arayışına girmekten çok cilt tipine uygun seçimin yapılması önem arzetmektedir.

Satın almadan önce fondoteni test etmek için boynunuza ufak bir parça sürerek ton değişimini gözlemleyerek en yakın tonu bulabilirsiniz. Boynunuza sürdüğünüz fondötenin renk seçimi konusunda şüpheniz olursa alabildiğiniz en açık renkli fondoten sizin için doğru karar olacaktır. Ayrıca bulunduğunuz ortamdaki ışığın doğru renk seçimini etkilediğini göz önünde bulundurarak kıyaslamayı gün ışığında yapınız. Eğer mümkünse fondöten firmalarının sample yani deneme ürünlerini isteyiniz.

Yağlı ciltlere sahip olanlarda makyaj sonrası akma meydana gelmemesi için fondötenin yağlı bölgelerde tutunabilme özelliğine dikkat edilmelidir.

Fondöten alerjisinin sık rastlanan bir durum olduğu unutulmamalı, fondöten cilde uygulandıktan sonra 10 dakika kadar beklenmeli herhangi bir kimyasal reaksiyon, alerji emaresi var ise cilt bol suyla yıkanmalıdır.

Likit Fondotenlerin Zararları
Likit fondotenlerin kolay kullanımları onları cazip hale getirsede yaşlanma etkilerini maksimum seviyeye getirdiği su götürmez bir gerçektir. Fakat pürüssüz cild görünümüne giden en kısa yol olması likit fondotenleri kadınların vazgeçilmez makyaj malzemesi haline getirmiştir.

Köpük Fondötenler
Köpük fondötenlerin yoğun ve kıvamlı içeriği cilt lekelerini, sivilceleri ve siyah noktaları en iyi şekilde kamufle edebiliyor. Köpük fondöten pudra şeklindeki ürünlere oranla cildin nefes almasına nispeten izin veriyor. Yoğun kıvamın özellikle gece makyajı için ideal olduğu söylenebilir. Gündüz makyajında köpük fondöten ağır kaçabilir ve hissedilir şekilde istenmeyen maske gibi görüntülerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bayanlar yılların verdiği yorgunlukla yaşlılık belirtilerini ortadan kaldırmak isteklerken aşağıdaki uyarıları dikkate almalıdırlar.

 • Seçtiğiniz fondötende nemlendirici etki olmalıdır.
 • Yoğun ve pudramsı olmamalıdır.
 • Parlak, net ve pürüssüz görünmelidir.
 • Boyun ve yüz bölgesi farklı tonlarda görünmemelidir.
 • Uzun süre kalıcı, yüzden akmaz özellikte olmalıdır.
 • Gece ağır, gündüz hafif sürülmelidir.
 • Ciltte doğal durmalıdır.
 • Çizgileri kapamalıdır.
 • Kuru, hassas ve yağlı cilt tipi seçenekleri bulunmalıdır.
 • Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.