Home / Genel / Sosyo kültürel durum ergenliği etkiliyor

Sosyo kültürel durum ergenliği etkiliyor

Ergenlik dönemindeki gençlerin ait oldukları çevre ve yetiştikleri ortamlar daha sonraki yaşamda sosyo ekonomik düzeyin belirlenmesinde etkileyici oluyor. Örnek sosyal ve ekonomik bakımdan zayıf yada yetersiz çevrelerde okulu erken yaşlarda bırakan bir genç çok erken yaşlarda sigara, alkol ve zararlı maddelerin kullanımına başladıkları ve zamanlarının çoğunu dışarda geçirdiği bilinen bir gerçektir. Sokaklarda işsiz güçsüz dolanan ergenlik çağı gençlerinin çoğu başı boş ve amaçsız şekilde dolaşabiliyorlar.. Öte yandan sosyal durumu iyi ve gelir bakımından orta seviye sayılabilecek fakat kültürlü çevrelerde yaşayan ergenlik çağı gençleri kendilerine bir hedef koyarak spor, müzik, dans gibi faaliyetleri tercih ederek boş zamanlarında bile kendilerini geliştirme çabası içinde girebiliyorlar..

İnternet kullanımının hızla artması kaynaklı olarak kültürlerin hızla paylaşılarak yayılması erkek ve kız ergenlerin hayatında büyük rol oynayarak etkili olabiliyor. Önceki yıllarda kitaplar, dergiler yada mecmuaların şekil verdiği gençliği artık internet ve sosyal ağlar yapılandırıyor.

Ergenlik döneminde gençlerin problemleri:

 • Ekonomik sorunlar
 • Yaşamsal problemler
 • Sağlık sorunları
 • Psikolojik sorunlar
 • Sosyal sorunlar
 • Kültürel sorunlar
 • Akademik sorunlar (eğitim)
 • Spor imkanı bulamayan, ailesine yük olan veya olmaya devam eden yada olduğunu düşünen, eğlenemeyen, vaktini yollarda harcayan, toplumun kendisine güvenmediğini hisseden, tiyatro ve sinemaya gidemeyen, masraflarını karşılayamayan, gelecekte iş bulamayacağını düşünerek korkan, toplum baskısından bunalan, kendini ifade edemeyen yada etmesine izin verilmeyen, sağlıklı beslenemeyen, ruh sağlığı bozulan, kendini yalnız hisseden, ders çalışmak için rahat bir yeri olmayan ergenlerin sorunlarından sadece bir kısmı..

  Cinsiyet farkı gözetmeksizin gençlerin yaşadığı birinci derecede problem sosyo ekonomik durumun nihai sonucu olan gelir azlığı başta ergenlik dönemi tüm hayatı olumsuz yönde etkileyebiliyor..

  Check Also

  İple yüz germe

  İple yüz germe yeni bir buluş mu?

  İplikle yüz germe eski bir teknik olmasına rağmen temcit pilavı misali yeni bir buluş gibi …

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.