Home / Sağlık / Sıcak havalarda diyet yapmak kolay mı?

Sıcak havalarda diyet yapmak kolay mı?

Sıcak havalarda daha iyi diyet yapıldığı doğru olsaydı diyet yapan insanlar sürüler halinde akın akın bodrum, side, alanya, antalya, dubai gibi sıcak yerlere taşınırlardı..  Bazı insanlar sonbahar ve kış mevsimlerinde ilk bahar ve yaza oranla daha fazla yağlandıklarını düşünmektedirler. Günlerin uzamaya başladığı ilkbahar aylarından itibaren kilo vermenin kolay olduğunu düşünenlerin sayısı bir hayli fazladır. Gerçekte yaz aylarında kilo vermenin insanlara neden kolay geldiğine bir göz atalım. Neden daha kolay?

Sıvıyı az tüketerek diyet yapmak insan sağlığını tehlikeye atmaktadır. Tıbbi gözetim altında yapılmayan her diyet ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir. Yaz diyetlerinde kişi mutlaka doktor gözetiminde olmak kaydıyla periyodik olarak; kan testleri, elektrodiyagramlar ve tansiyon kontrol edilmelidir.  Yazın sıvı kaybının çok olması nedeniyle hızlı kilo verme fikri kulağa hoş gelsede yaz aylarında yapılan diyetlere çok dikkat edilmelidir. Yazın ne kadar kilo verildiği değil, kiloların sağlıklı verilip verilmediği hayati derecede önemlidir.

Eğer ideal kilonuzun %30 daha üstünde olup reçetesiz diyet yapıyorsanız yağ yerine çok fazla kas ve kemik kaybına uğrama riskiniz bulunmaktadır. Ayrıca kalp ritm bozuklukları, yavaşlayan metabolizma, bitkinlik ve aşırı durumlarda ölüm kaçınılmaz olabilmektedir.

Tüm yağlı gıdaları yemeyi kestiğiniz halde neden hala kilo alıyorum?

Problem fazla beslenmekten ileri gelmektedir. Bazı besinler sindirimi yavaşlatmayarak tat alma duyunuzu kandırarak midenizin aldanmasına neden olabilir. Bazı diyetik yiyecekleri yedikten çok kısa süre sonra aç hissediyorsanız doyurucu ve düşük yağlı besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Düşük yağ ve yağsız yiyeceğin kalorisiz olduğu anlamına gelmez.

Check Also

Sporla cinsel hayatınızı canlandırın!

Sporun farkıyla önde olun

Günümüzde insanlar yoğun iş temposu, yaşam şartları derken spor yapmayı atlayabiliyoarlar. Hareketsiz bir vücudun kas …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.