Home / Faydaları Nelerdir / Reflüye iyi gelen gıdalar

Reflüye iyi gelen gıdalar

Bazı gıdaları gereğinden çok tüketmek mide asidinin üretimini arttırır ve reflü sorunlarına sebep olur. Bazı ürünler ise mide ve yemek borunuz arasında konumlanmış olan mide asidinin yemek borusuna çıkışını engelleyen özofagus kasının zorlanmadan fonksiyonlarını yerine getirmesinde büyük bir yardımcı olmaktadır. Zayıflamış olan özofagus kası yağlı ve kızarmış ürünler başta olmak üzere domates barındıran gıdalar, çikolata, kafeinli içecekler ve alkolün fazla tüketimi nedeniyle tam olarak doğru çalışamayabilir. Bu tür yiyecek ve içecekler reflü mide ağrılarınızın artmasına neden olacaktır. Bu tip ürünlerin mide asidinin üretimini arttırması ve sindirilmelerinin fazla uzun sürmesinden kaynaklanmaktadır. Bu konuda uzmanların reflüsü olanlara tavsiye ettiği gıdalar genellikle sindirilmesi kolay ve mide asidinin üretimini arttırmayacak gıdalardan yanadır. Her insanın bünyesi farklıdır önce bunu bilmemiz lazım.

Dolayısıyla her insanın sindirim sistemi ürünlere farklı farklı tepkiler verir. Yani kişiden kişide göre değişen bu değişim normaldir. Reflü belirtileri genelde asitli meyveler ve içeceklerin, kafeinlerin, çikolataların ve alkollerin çok fazla alınmasıyla kendisini gösterirken bazı kişilerde bu tür ürünleri fazlasıyla alsa bile en ufak bir ağrı görülmez. Yani sizde hangi ağrıları veya sorunları gösteriyorsa o gıdaları belirlemeli ve bir listesini çıkarmalısınız.

refluColumbia Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre bitkisel kaynaklardan vücuda alınan protein mide ve yemek borusu arasındaki asidin geçmesini engelleyen özofagus kasını hiç zorlamıyor ve bu kasın işlevini yerine getirmesini sağlayarak katkıda bulunuyor. Hayvansal gıdalardan alacağınız proteinin yerine protein yönünden zengin olan fasulye ve mercimek yemeklerini tüketmeniz reflü sorununuzun belirtilerinin azalmasında büyük bir etki gösterecektir. Ayrıca siyah fasulye sindiriminizde ve genel sağlığınızda birçok olumlu etkiye de ev sahipliği yapacaktır.

Lifli gıdalar sindiriminiz sırasında aşırı mide asidi salgılanmasını engellemekte ve böylece reflü riskinizi oldukça azaltmaktadır. Beslenmenizde tam tahıllı gıdaları ve lif yönünden zengin olan meyve ve sebzeleri eklerseniz reflüye bağlı gelişen ağrılarınızı oldukça hafife indirgeyebilirsiniz. Muz, şeftali, armut, elma ve kavun gibi gıdalar uzmanlar tarafından beslenme listenizde olması gereken gıdalar olarak önerilmektedir.

Lif içermesi açısından gayet iyi olan fakat reflü riskini arttırabilecek gıdalar da bulunmaktadır elbette. Bunlar portakal, greyfurt ve mandalina tarzı gıdalardır. Bu gıdalar lif bakımından zenginlerdir fakat reflüye bağlı gelişen ağrıları arttırdıkları bilinir. Bunlara ek olarak domates ve domatesli ürünlerin de genel olarak reflü problemlerini arttırdığını söylenmektedir. Lif açısından zengin diğer gıdalar arasında kepekli tahılları, esmer pirinci ve yulaf ezmesini söyleyebiliriz.

Reflü riskini arttıran gıdaların başında şüphesiz yağlı gıdalar gelmektedir. Yağlı gıdaların sindirilmesi daha zordur ve bu reflü için tahmin edeceğiniz üzere istenmeyen bir durumdur. Yağlı ürünler aynı zamanda sindiriminizi yavaşlatırlar ve böylece reflü riskini arttırırlar. Ketçap, domates salçası ve domates suyu gibi ürünler de reflünüzün olumsuz olarak etkilenmesine neden olacaktır. Bu nedenle bu tür ürünleri tüketmeye özen göstermelisiniz.

Çok fazla baharat ve acı kullanımı reflünüzü oldukça kötü bir biçimde etkileyecektir. Özellikle bazı bünyelerde yemeklere fazlaca konulan baharat ve acılar reflüyü oldukça kötü bir dereceye getirebilmektedir. Dolayısıyla yemeklerinizde kullandığınız baharatlarınızı ve acılarınızı en aza düşürmelisiniz. Ama ilk tercihiniz tabi ki de hiçbir zaman baharat ve acı kullanmamak olmalıdır.

Ayrıca nane tüketimi de reflüyü olumsuz şekilde etkilemektedir. Nane tüketimi mide ve yemek borunuz arasında bulunan kasın gevşemesine sebebiyet verir ve bu da mide asidinin yemek borunuza geçmesini kolaylaştırabilir. Bu nedenle nane, naneli sakız ve nane çayı gibi ürünleri tüketmeye çalışın.

Reflü riski olan insanlarda farklı farklı belirtiler görüleceği için her reflü şikâyeti olan kişi kendine ve kendi öğünlerine göre yediği şeyleri not almalıdır. Buna yemek günlüğü denir. Bu yemek günlüğü sayesinde hangi gıdaların reflünüzü kötüleştirdiğini saptayabilir ve onları bir daha kullanmayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.