Home / Cinsel Hastalıklar / Rahmin Alınması Cinselliği Etkiler Mi

Rahmin Alınması Cinselliği Etkiler Mi

Genelde yumurtalıklarda oluşan tümör ya da kist nedeniyle, rahim tek başına veya yumurtalıklarla beraber operasyonla alınır. Bu durum kadınların adet görmesini bitirir ancak yumurtalıklar hormon salgılayamaya devam eder ve bu da menopozun fiziksel ve hormonal etkilerinin görülmesini engeller. Bu açıdan bakıldığında kadınlığın sembolü olarak görülen ‘rahim’ alındığında çok büyük sonuçlar doğuracağı düşünülebilir. Birçok kadın rahim alındığında ‘kadınlık’ özelliklerini kaybedeceklerini, cinsel olarak da aktifliklerinin biteceğini düşünürler. Ancak bu düşünce yanlıştır. Cinsel hayatlarına rahatça devam edebilir kadınlar. Hatta bunu bir özgürlük olarak görebilirler bile. Sonuçta doğurganlık bitmiştir ve hamile kalınmayacağı bilindiği için daha rahatça seks yapılabilir.

Bu duruma nasıl hazırlanılır?
Rahmin alınmasına karar verildiyse ve yumurtalıklar da alınacaksa; hasta mutlaka psikolojik olarak ameliyata iyi hazırlanmalıdır. Süreçlerin hepsi hastaya detaylı olarak anlatılmalı, ameliyattan sonra nelerle karşılaşabileceği konuları üzerinde durulmalıdır. Hatta kadın yeteri kadar çocuk sahibi olduğunu düşünüyorsa, doğum kontrollerine gerek kalmadığı anlatılarak aslında bu açıdan oldukça olumlu olduğu belirtilmelidir. Bunun yanında kadınla beraber eşi de ameliyata hazırlanmalı ve ameliyatın nedenleri, sonunda neler olabileceği paylaşılmalıdır.

Rahmin Alınmasından Sonra Nelerle karşılaşılır?
Sadece rahmi alınmış bir kadın adet göremez fakat yumurtalıkları alınmadığı için hormonları çalışmaya devam eder. Yılda bir kez yapılacak ultrasonografi ile yumurtalıklar görüntülenmeli, hormon profili yapılarak durum izlenmelidir. Ancak rahim yumurtalıklarla birlikte alınmışsa kadın hem adet kanaması olmayacak hem de menopoza girecektir. Bu durum kadın için alışılması daha zor bir hale gelebilir çünkü normalde menozopoza aşama aşama girildiği için kadın bir yerde hazırlığını yapar. Burada ise direk menopoza girileceği için kadının alışması zaman alır. Ancak bu durumda önceden kadına söylenmeli ve neler yapabileceği anlatılmalıdır. Bu gruptaki kadınlar da yılda bir kez mutlaka kontrole gitmeli ve durumu izlenmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.