Home / Gebelik / Normal doğum mu sezaryen mi?

Normal doğum mu sezaryen mi?

Normal doğum mu sezaryen mi tercih etmeli, karar veremediniz mi? Normal doğum ile sezaryen doğum arasındaki farklar, normal doğum hakkında detaylı bilgiler.. Günümüzde ilerleyen tıp teknolojisine bağlı olarak gelişen sezaryen doğum giderek yaygınlaşıyor. Anne adayları sağlıksal açıdan zor durumda kaldıklarında veya bebekleri ile ilgili bir sağlık durumu olması halinde sezaryen doğum yaptırılması zorunlu hale gelmiştir.Peki sezaryen doğum mu tercih edilmelidir yoka normal doğum mu? Anne adayları genellikle normal doğum rivayetlerinden, abartılı doğum hikayelerinden korktukları için sezaryen doğumu tercih ediyorlar. Ancak doktorlar uzun uzun normal doğumu anlattıklarında fikirleri değişebiliyor. Her iki doğum yönteminde de önemli olan anne ve bebek sağlığı olduğu için en sorunsuz doğum yöntemi tercih edilmeleridir.

 • Normal doğum da, bebek rahim kanalına belirli sebeplerden giremediğinde veya rahim kanalında yavaş ilerlediğinde oksijensiz kalma ve anne ile bebeğin sağlığını riske edilme durumu vardır. Sezaryen doğumda ise, bebek anne karnına açılan kesiden kısa sürede çıkarıldığı için böyle bir risk yoktur.
 • Normal doğumda bağırsak ve idrar kesesi batması gibi rahatsızlıklar oluşmaz, sezaryen doğumda ise bağırsak batması ve idrar kesesi batması, iltihaplanması gibi rahatsızlıklar oluşması durumu vardır.
 • Normal doğumda vajine etrafında bulunan vajinal kaslar gerektiği kadar kasılmayabilir. Bu durumda bebeğin vajinadan dışarı çıkamaması durumu söz konusu olur. Sezaryen doğumda vajnal bölge ile ilgili bir işlem yapılmadığı için bu durum söz konusu değildir.
 • Normal doğum sonrasında annenin kendini toparlaması 2 ile 7 gün arası sürebiliyorken sezaryen doğumda anne karın bölgesinde kesi açılan 7 tabakanın dikilerek kapatılması sebebiyle dikişlerin kaynaması ve annenin normal haline dönmesi 20 günü bulabiliyor.
 • Normal doğumda bebeğin plesanta içinden çıkarak vajinal bölge dışına çıkma süresi uzadıkça hem bebek hem de anne sağlığı çok ciddi risk altına girerken sezaryen doğumda açılan kesilerin plesantaya ulaştığı anda bebek anne karnından 10 saniye içinde çıkarıldığından böyle bir risk söz konusu değildir.
 • Normal doğum için anneye her hangi bir anestezi verilmediğinden doğumda oluşacak olağan sancıların acısını anne adayları yaşarlar ancak sonrasında her hangi bir acı hissetmezler. Sezaryen doğumda ise operasyon öncesi anneye anestesi verildiği için anne adayları doğum sırasında hiç bir şekilde acı duymazlar anca doğum sonrasında kesi açılan bölgelerin iyileşme sürecinde farklı şiddetlerde acı hissederler.
 • Anne sağlığının hamile iken normal doğum yapmaya uygun olmaması sonuç yapılan normal doğumda anne ciddi risk altındayken, sezaryen doğumda anne sağlığı açısından böyle bir risk bulunmaz.

sezaryen doğum izi

Hangi durumlarda sezaryen doğum tercih edilmeli

 • Bebeğin anne karnında plesanta içinde olması gerektiği pozisyonun dışında farklı bir pozisyonda bulunması normal doğum için risk oluşturacağından sezaryen doğum yapılabilir.
 • Anne adayının kalça yapısının ve kalça kemiklerinin duruşunun normal doğum için sıkıntı oluşturacağı durumlarda sezaryen doğum yapılabilir.
 • Annenin hamilelik süresince tansiyon rahatsızlıkları geçirmesi, hiper tansiyon hastası anne adayları sezaryen doğum yapabilir.
 • Üçüz, dördüz, beşiz altız gibi çoklu hamileliklerde mutlaka sezaryen doğum yapılmalıdır.
 • Anne adayının kişisel olarak psikolojik, zihinsel, bilincinin yerinde olmadığı ve normal doğumu riske atabilecek bir rahatsızlığı olması durumunda sezaryen doğum yapılabilir.
 • Vajinal bölge estetiği, vajina daraltma operasyonu gibi operasyonlar geçirmiş anne adayları sezaryen doğu yapabilir.
 • Vajinal bölge rahatsızlıkları olan, vajinal bölgede iltihaplanma olması, yara oluşması gibi durumlarda sezaryen doğum yapılabilir.
 • Tüp bebek yöntemi ile 40 lı yaşların üzerinde hamile kalınması ve bu yaşta normal doğumun riskli olması nedeniyle sezaryen doğum yapılabilir.

Bu tip sağlıksal ve fiziksel rahatsızlıkların olması veya meydana gelme olasılığının bulunması nedeniyle sezaryen doğum yapılabilir. Bu tip rahatsızlıklar mevcut değilse ve doktor tarafından bir risk görülmüyor ise normal doğum yapılması her zaman için anne adayı açısından daha sağlıklı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.