Home / Genel / Kuşak çatışması ve isyanlar mı başladı..

Kuşak çatışması ve isyanlar mı başladı..

Çocukken aileye yakın, sevecen olup ergenlik döneminde kuşak çatışması ve isyan hareketleri başladığı zaman karışılıklı tutumlar değişerek ergen aileden hızla uzaklamaya başlar.. Ergenlik çağında gençlerin evlerinden yada ailelerinden uzaklaşmalarının nedeni kendi kimliklerini arayışlarındandır.

Çocuklukta anne baba merkezli dünyasını ergenlik başlangıcında terketmeye başlayan bireyler başkalarının düşüncelerini öğrenmeye şiddetli bir bağımsızlık duygusuyla beraber tüm otoritelere isyan etmektedir.

Anne baba ve çocuk arasında kalan zaman biriminde kuşaklar arasında yaşanılan sosyalleşme farkları inanç özgürlükleri ve eylemler çatışmayı tetikleyerek sosyal ve kültürel farklılıklar ortaya koymaktadır. Ebeveynlerle çocuklarının öğrendiklerinin farklı olması kuşak çatışması etkisini doğurmaktadır.

Büyüklerin öğrendiklerinden edindikleri deneyimleri çocuklarına kabul ettirmeye çalışmaları kuşak çatışmasının en büyük nedenidir. Ergenliğe giren genç aileden gelen her türlü baskıyı kendini artık yetişkin olarak gördüğü için yok sayar ve kendine çocuk muameleri yapıldığını düşünerek çoğu zaman kapıyı vurarak evden çıkması ile isyanı başlatır.

İki kuşağın anlaşmazlığı ve uyum sorunları
Çocuğunuzun yeni kazandığı alışkanlık, özellik ve roller onu farklı biri yapıyor olabileceğinden anne baba olarak uyum sorunu yaşayabilirsiniz. Günümüzde geçmişe oranla eğitim ve öğretimdeki farklılıklar gençlerin her platformda ebeveynlerini aşmalarını sağlayan önemli bir unsur olduğundan değer yargıları yada tüm temel kavramlar üzerinde çelişki doğurabiliyor! Bu nedenle uyum sorunu ortaya çıkıyor gibi.. Geleneksel aile otoritesinin gittikçe yıkıldığı bir gerçek olmasına rağmen anne babalar otorite kurmaya gençler ise bu duruma kulak asmamaya devam etmektedirler. Ailelerin tutucu davranması anlaşmazlığın temel sorunlarından biridir.

Kendisine söz hakkı verilmeyen, susturulmaya çalışılan, özgürlükleri kısıtlanan ve hoşgörü gösterilmeyen kim olsa isyan etmekte haklı değil mi? Bu nedenle çoğu genç ailesinin beklentileri altında ezildiğini düşünür, kişisel sorunlarından ailesine bahsedemez, Hatalarını gizler..

Kendi yetiştiği gibi yetişmesi için çocuğuna baskı kuran ailelerin çoğu zamanın insanlara getirdiklerinden habersiz davranarak hata yaparlar.

Ne yapmalısınız?
Başkalarının olduğu ortamlarda onu eleştirmekten kaçının
Başkalarının çocuklarıyla kendinizinkini olumlu yada olumsuz kıyaslamayın
Tarafsız olun ve dengeyi kurun
Arkadaş ilişkilerini engellemeye çalışmayın
Odasına kapatarak ders çalışması için onu zorlamayın
Her fırsatta iletişim kurmayı deneyin fakat fazla sıkmadan
Sahip çıkarak savunabileceğiniz ortak fikirleri ortaya çıkarmaya çalışın
Küçük çocuk muamelesi yapmaktan vazgeçin
Gereksiz yere tartışmaları uzatmayın
Fikirlerine değer verdiğinizi ona saygı duyduğunuzu hissetirin
Sorunları dinlemeye çalışın
Kesinlikle dövmeyin ona vurmayın
Eşinizle onun yanında tartışmaktan vazgeçin
Giyim, şaç şekli, yürüyüş, oda dağınıklığına karışmayın
Arkadaşlarını eleştirmeyin, arkadaşlıklarını yasaklamayın!

Check Also

İple yüz germe

İple yüz germe yeni bir buluş mu?

İplikle yüz germe eski bir teknik olmasına rağmen temcit pilavı misali yeni bir buluş gibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.