Home / Genel / Kızlar erkeklerden iki adım önde

Kızlar erkeklerden iki adım önde

Ergenlik çağı başlangıcında kızlar adet görmeye başladıkları halde erkekler ilk meni boşalımını kızlardan iki yıl sonra gerçekleştirirler.. Başka bir deyişler kızlar erkeklerden iki yıl önce ergenliğe girmektedirler. Bazen kızlar 9 veya 10 yaşlarda ilk adetlerini görürken bazıları ise 15 yada 16 yaşlara isabet den dönemlerde adet görmeye başlarlar. Yapılan istatistiklerde kızlarda ilk adet görme yaşı 11 ile 13’lü yaşlar arasında sıkça gerçekleşmektedir. Erkeklerin kızlara oranla iki yıl geriden gelmeleri kızlar iki adım önde mi? Sorusunu akıllara getirmektedir.

İlk adet görmenin psikolojik etkilerini atlatmak!
İlk adet gören kızlar genel olarak psikolojik etkilere maruz kalmakta ve eksik bilgiler nedeniyle korkular yaşayarak hayatlarını sıkıntıya sokarlar. Kendisine ilk adet konusunda açıklama yapılmayan kızların kendilerini amasız bir hastalığa yakalanmış gibi hissettikleri sadece bu nedenle toplumdan kaçarak dışarı çıkmayı tercih etmedikleri bilinen bir gerçektir. ilk adet deneyimi öncesinde verilecek aydınlatıcı bilgilerle adet görmenin normal bir durum olduğu anlatılırsa bir çok genç kız yaşadıkları korkudan sıyrılacaklardır.

İlk adet deneyiminin verdiği olumsuz sonuçları ortadan kaldırmak her zaman kolay olmadığı gibi bazı durumlarda psikolojik tedavi gerektiren bir konu olabileceği unutulmamalıdır. Çözüm rahatlıkla konuşulabilen bir anne modeli olmanızdır. Eğer kızınızın böyle bir annesi varsa ilk adet deneyiminin olumsuzluklarını yaşamayacaktır.

İlk adet’te hissedilen duygular neler olabilir?

 • Genç kızlığa adım atmanın bilincinde olanlar için mutluluk.
 • Bilgi eksikliği nedeniyle korku ve panik.
 • Hastalığa yakalandığını düşünüp tedirginlik.
 • Adet görmenin cinsellik gibi utanılacak birşey olduğunu düşünerek utanmak.
 • Check Also

  İple yüz germe

  İple yüz germe yeni bir buluş mu?

  İplikle yüz germe eski bir teknik olmasına rağmen temcit pilavı misali yeni bir buluş gibi …

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.