Home / Genel / Kadınlar neden spor yapmalı?
kadın neden spor yapmalı

Kadınlar neden spor yapmalı?

Doğanın kadınlara verdiği fark nedeniyle vücutları erkeklere oranla iki kat daha fazla ve erken yağlanmaya başlar. Hormonal olarak bayanlarda yağ yüzdesi 28% iken erkeklerde 18% dir. Buradan anlaşıldığı üzere kadın spor yapmazsa vücudu bir süre sonra deforme olur. Sadece spor yapan bayanlar fit bir vücuda sahip olabilirler. Bu nedenle kadınlar vücudlarının bozulmasını arzu etmiyorlarsa kesinlikle spor yapmalıdırlar.

Kadınlar spor yapsalarda erkekler kadar kas yapma şansları anatomik nedenlerle olmasada spor sayesinde vücutlarının yağlanmasına ve kaslarının sarkmasına engel olabilirler. Kadınlarda düzgün fiziğin anahtarı spordur. Genç yaşlarda vücutları formda ve fit görünen bayanlar bir dönem sonra kalça ve bacaklardan başlamak üzere selülit problemleriyle birlikte fiziksel güzellikleri kaybolmaya başlar. Selülit ve diğer sarkma, şekil bozukluklarının önlenmesi kas gruplarının çalıştırılmasıyla olabilir. Kas sisteminin sporla uyarılması metabolizmayı hızlandırarak yağların yakılmasını sağlar.

Su içsem yarıyor! Kadınların bitip tükenmek bilmeyen dertlerinden bir tanesi yaz mevsiminin kapıda olması nedeniyle kilo problemi. Kışın farkedilmeyen kilolar giyilecek bikiniler sözkonusu olduğunda işler karışıyor. Tatil sezonu geldiği zaman kilo problemi kadınların paniğe kapılmasına yol açıyor. Yapılacak diyetler kısa sürede birkaç kilo verdirirken sadece belirli besinleri tüketmek sıkı bir vücudu elbette garantilemiyor. Fakat spor yapan bir insan saatte 25 ile 30 kalori arasında yakarak toplamda günde 500 kalori ekstra yakabiliyor. Yağ yakışını arttırmanın tek yolu spor ve diyetik bir beslenmedir.

30 yaşından sonra kadınlarda vücut yaşlanma etkilerine maruz kalarak hücre yenilemek için hormon üretimini sonlandırır. Büyüme hormonu enzim etmeyen vücut yaşlanmaya başlar. İşte bu noktada kaslarda yağlanma, çöküntü ve geçen her yıl kas kütlesi azalarak yaşlılık dönemine girilir. Fakat spor yapanlarda kaslar çalıştırıldığı için yenilenerek yağlar yakılır ve kilolu olmanın verdiği yaşlılık etkileri minimuma indirgenebilir. Düzenli spor yapan iyi beslenen kadınlar yıllara meydan okuyarak genç kalabilirler.

Kadınlarda yaşa bağlı olarak deri altındaki kolajen yapı çöktüğü zaman, yağ seviyesi artar deride ve kaslarda sarkmalar meydana gelir.

İngiltere’de spor yapan bayanlarla yapmayanlar arasında yapılan bir araştırmada spor yapanların kas kütle oranının 10% daha fazla olduğu tespit edildi. Ayrıca kilo ve yağ oranları spor yapmayanlardan düşük olup en az iki beden daha az kıyafetler giydikleri çarpıcı sonucu ortaya çıktı.

Check Also

İple yüz germe

İple yüz germe yeni bir buluş mu?

İplikle yüz germe eski bir teknik olmasına rağmen temcit pilavı misali yeni bir buluş gibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.