Home / Genel / Kadın sünnet olabilir mi?
Kadın sünneti

Kadın sünnet olabilir mi?

Gelenekler, dinsel ritüeller ve yanlış inanışlar kaynaklanan kadın sünneti sağlık sorunlarına neden olarak genital bir sakatlıktır. Belirli yaşlarda veya doğum sonrasında kız çocuklarının prepus ve klitoris organlarının cerrahi müdahale ile kesilmesi işlemidir. Erkek çocuklarının sünnet edilmesinin sıradan bir durum olduğunu biliyoruz fakat bazı dünya ülkelerinde kız çocuklarının hala sünnet edildiğini duydunuz mu? Maalesef afrika ve asya ülkelerinin bazıları; suriye, ırak, iran, hindistan, malezya endonezya, nijerya, kenya, gana, senegal ve somali’de kız çocukları sünnet edilmektedir. Kadın sünneti uygulamasının görüldüğü ülkelerin ortak noktası eğitimsizlik, bilgisizlik nedeniyle ortaya çıkan cehalet olarak açıklanabilir.

Hiçbir din tarafından vecibe statüsünde yada farz şeklinde kadınların sünnet edilmesi gerektiği konusunda bir dayanak bulunmamaktadır. Dinsel kaynakların desteklemediği bir konuda kız çocuklarının zaruri olarak sünnet edilmeye mecbur bırakılması tuhaf değil mi? Yahudi, hristiyan ve İslam dinlerinde kati suretle kadınların sünnet edilmesine yönelik ibare bulunmadığı gibi aksine insan sağlığına zarar verici tüm uygulamalardan kaçınılması gerektiği vurgulanarak, kadınların ve çocukların korunması vurgulanmaktadır. Hangi din insanın kendi iradesi dışında zor kullanılarak genital organının kesilmesini destekleyebilir ki.. Mısırda firavun zamanlarından günümüze kadar gelen kadınlarda sünnet dini inanışlar içinde Bidat (dinde yer almayan, dine sonradan gerçek dışı şekilde insanlar tarafından uydurularak sokulan uydurmalar) şeklinde yer bulmuştur.

Afrikadaki bazı kabile topluluklarında çocuğun doğum anında genital organa değmesinin uğursuz olduğuna inandıkları için dış dudakları bıçakla keserek uğursuzluktan kurtulacaklarını düşünmekteler. Diğer taraftan başka topluluklarda kız çocuklarının zevk almasını önleme amaçlı sünnet yapılmaktadır.

Kız çocuklarının %99’u sünnet edildiği somali devletinin resmi dini islam olması dikkat çekicidir. Somali’de yaşanan iç karışıklık, siyasi belirsizlik ve çatışmaların geçmişte bıraktığı olumsuz toplumsal etkiler sebebiyle halk islamiyeti tam anlamıyla idrak edemediği gerçeği gözlerden kaçmamaktadır. İslam dininde kadın genital organlarının çizilmesine yada kesilmesine izin verilmemekte olduğu islam alimleri tarafından görüş birliği altındadır. Bazı Afrika ülkelerinde kadın sünneti yapılması geleneksel uygulama olup dini inançlarla aykırıdır.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu, UNICEF (United Nations International Children’s Emergency Fund) kayıtlarına göre her yıl 13 milyon kadar kız çocuğu sünnet tehlikesi altında bulunmakta olup şu anda dünya üzerinde 130 miyon sünnetli kadın olduğu tahmin edilmektedir.

Erkeklerin sünnet olmasının faydalı olduğu tıbben kanıtlanmıştır fazla sünnet derisi arasında biriken mikrop ve bakterilerin neden olacağı sağlık problemleri sünnet yapılarak giderilmektedir. Fakat kadınlara yapılan sünnet zevk alınamamasına ve derin kesildiği zaman organ kayıplarına yol açmaktadır. Kadın genital organında fazla uzun klitoris derisi estetik operasyonlarla vajinal estetik adı altında düzeltilebilmektedir.

Check Also

İple yüz germe

İple yüz germe yeni bir buluş mu?

İplikle yüz germe eski bir teknik olmasına rağmen temcit pilavı misali yeni bir buluş gibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.