Home / Genel / İnsan kaç gün susuz yaşayabilir?
İnsan beyni ve susuzluk

İnsan kaç gün susuz yaşayabilir?

İnsan kaç gün susuz yaşayabilir? İnsan için bir kaç gün dışında hayatta kalmanın başka yolu yok. Su insan nesli devamının temel taşıdır. İnsanlar sadece fiziksel aktivite yaptıkları zaman suya ihtiyaç duymazlar. Gün içinde hareket edilmesede cilt, akciğerler ve böbrekler için belirli bir miktar su içilmelidir. Su insan vücudu içindeki toksinleri ortadan kaldırarak metabolizmanın sağlıklı çalışmasını sağlar. Vücud organlarının nemli kalması hayati önem taşımakta olduğundan insanlar harcadıkları enerji miktarı yada çalışma tempoları oranında günde en az 3 litre su içmelidirler. Farklı hayat şekilleri, mesleki zorluklar ve aktivitelerin fazla olması durumunda vücüdun sağlıklı kalabilmesi için daha fazla su tüketmeniz gerektiğini unutmayın. Zaman içinde Türkiye’de protesto amaçlı yapılan açlık grevlerinde insanlar uzun bir zaman yemek yemeselerde su içmedikleri takdirde 3 gün hayatta kalmaları mümkün değildir. Doğada bulunan tüm canlılara hayat veren su yaşamın temel kaynağıdır. Yeryüzünde bulunan canlılar için hayatta kalabilmenin tek koşulu su kaynaklarını korumaktan başka ne olabilir ki.. Renksiz, tatsız ve kokusuz bir madde olan su insan neslinin devamının temel taşıdır.

Yapılan araştırma ve istatistiklerde sağlıklı bir insan vücudunun yaklaşık olarak 17-18 gün kadar susuzluğa dayanabileceği açıklanmış fakat 18 nci güne gelinene kadar geçen aşamalar sonrasında ölüm riski %100 olarak değerlendirilmiş, genellikle su içmeden geçirilecek 6 ile 10 gün arası zaman diliminin ölümün kaçınılmaz son olduğu vurgulamışlardır.

İnsan vücüdunun %70 gibi büyük bir bölümünün su olduğu düşünüldünde özellikle yaz aylarında hızlı su kaybını önleyip sağlıklı kalabilmek için önerilerimize kulak verebilirsiniz.

Pek çok insan günlük hayatta çay, kahve, meşrubat, soda, kola, bira gibi sıvı içecekler tüketerek kısa bir süre susuzluklarını giderselerde aslında bu içecekler daha fazla susamalarına neden olmaktadır. Sağlığınız için alışkanlık haline getirdiğiniz rutin içecekler yerine sadece su tercih etmelisiniz.

Günde en az 3 litre su içmek sağlıklı kalabilmenin yoludur. Egzersiz ve spor ve ağır işlerde çalışanlar daha fazla sıvı tüketmelidirler.

Tatlandırıcılar, uyduruk konsantre meyve suları ve gazozlardan uzak durarak bol meyve tüketilmelidir. Marketlerde satılan teneke ve karton kutu ambalajlı tüm meyve sularından kaçınmalı özellikle çocuklarınıza %100 saf meyve suyu ibaresine aldanıp içirmemelisiniz. Üzerine %100 saf yazmasına rağmen gıda kodeksine göz attığınızda gerçeğin farkına varacağınıza emin olabilirsiniz. Bir kilo üzümün 7 lirayı bulduğu pazarda nasıl olurda 1 litre üzüm suyu markette 2.90 lira olabilir? Bir çok sebze, meyve çeşitlerinde %65 su olduğunu hatırlayarak en azından çocuklarınızın doğal kaynaklardan sıvı tüketmesini sağlayabilirsiniz.

Elbette su içmenin doğal bir maliyetide elbette var fakat pahalı olsalarda cam şişe tercih sebebi olmalılar çünkü plastik, akrilik, pet yada silikon su ambalajları kanserojen etkiye sahip olabiliyor. Cam şişede su içmek sağlıklı fakat pahalı bir fikir olsada en azından satın alınan su pet şişenin içinden çıkarılarak servis edilebilir veya içilebilir. Günümüzde pet şişelerin istila ettiği market ve bakkallara servet ödemek yerine daha az maliyetli olan musluk suyunu, su filtresi satın alarak kirli maddeleri arındırmak suretiyle evinizde gönül rahatlığıyla su içebilirsiniz.

Yaz aylarında güneş ışınlarına direkt maruz kalmamaya özen gösteriniz. Şapka ve güneş ışınlarını yansıtan beyaz renkli kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Güneş ışınlarının en kuvvetli açıda hissedildiği aşırı sıcak öğle saatlerinde dışarı çıkmayınız. Karnınız aç olabilir fakat yemek yemek susuzluğun artmasına önemli bir nedendir.

Vücut hareketlerinizde yavaşlamak faydalı olacak daha az enerji tüketilerek daha çok su kaybına engel olabilirsiniz. Sigara ve alkol tüketimi su kaybını hızlandırdığını göz ardı etmeyin.

Nem, sıcaklık dengesini sağlayan su böbreklerin çalışmasını, toksinlerin atılmasını ve enzim edilen mineral, vitamin gibi temel besin zincirinin vücut içinde çözümlenmesinde rol oynar.

İnsan organlarındaki su oranı:
Beyin %75
Kan %92
Kas sistemi %92
İskelet sistemi (kemikler) %22

Sadece su içerek zayıflamak fikri kulağınıza hoş geliyor mu? Diyetisten kapılarında anlamsız diyetlerle kendinizi boşyere zorlamanıza gerek yok! Sadece sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği öncesinde içilecek iki bardak su tokluk hissi vererek kilo almanızın önüne geçebilir. Ayrıca kilo vermek isteyen kişilerin bol miktarda su içmeleri halinde daha fazla kalori harcadıkları bilimsel olarak saptanmıştır. Daha hızlı kalori yakamanın bir başka yoluda soğuk su içmektir. Soğuk içilen su metabolizmayı hızlandırarak içtikten 10 dakika sonra kalori yakmak mümkün olabiliyor.

Check Also

İple yüz germe

İple yüz germe yeni bir buluş mu?

İplikle yüz germe eski bir teknik olmasına rağmen temcit pilavı misali yeni bir buluş gibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.