Home / Zararları Nelerdir / Hamilelerin saç boyatması zararlı mıdır?

Hamilelerin saç boyatması zararlı mıdır?

Saç boyalarında çok fazla sayıda kimyasal madde olmaktadır.Bu maddeler annenin bedenine az miktarda geçebilir, bu kadar az miktarda kimyasal madde bebeğe zarar vermek için yetersizdir. Saç boyası ürünlerindeki kimyasal maddeler saç tellerinden emilerek vücuda geçmezler, baş derisinden emilerek geçerler. Bu sebeple saç boyatırken bütün saçları baş derisini içerecek şekilde boyatmaktansa kısmı ve yüzeye yakın boyama stilleri yaptırmak daha az kimyasal madde emilmesine neden olur. Şimdilerde uygulanan boyalarda toksik maddeler daha azalmıştır bu nedenden dolayı her çeşitli boyamada bebeğe ziyan verecek kadar toksit madde kana geçmez.

Bazı hayvan deneylerinde kullanıcılarını saç boyarken kullandıklarının 100 katı çok dozda boya kullanıldığı halde bebek açısından bir ziyan verildiği görülmemiştir. Bayanların birçoğu hamilelik sırasında çeşitli aylarda saç boyatmasına rağmen bu güne kadar kadar saç boyattığı için bebek açısından sakıncası bildirilen bir vaka olmamıştır.

Emziren annelerin saç boyatması sakıncalı mıdır?

Şimdiye dek emzirirken saç boyatmasından dolayı bir negatif etkiyle karşılaşılan vaka bildirilmemiştir. Saç boyalarından anne bedenine emilen tutar az bulunduğu için bebeğe herhangi bir yan tesir yapması beklenmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.