Home / Cinsel Hastalıklar / Frengi Belirtileri Nelerdir
frengi belirtileri

Frengi Belirtileri Nelerdir

Frengi diğer zührevi hastalıklarla karşılaştırıldığında toplumda çok daha az rastlanan bir hastalık olan eşcinsel ve karşı cinsel ilişki yolu ile bulaşan bir cinsel sağlık sorunudur. Cinsel birleşme esnasında vücudun sıcak ve nemli iç kısımlarında bulunan Frengi hastalığına neden olan mikroorganizma’ya (bakteri) tıp literatüründe Treponema pallidum adı verilir. Treponema pallidum adlı bakterinin diğer kişiye geçmesi bulaşmaktadır.

Frengi hastalığına neden olan bakteri vücut dışındaki dış bir ortamda sadece 1 saniye kadar yaşayabildiği için kamuya açık alanlar, tuvaletler ve toplu taşıma araçlarında frenginin bulaşıcı riski yoktur. Başka birine ait yastık, çarşaf ve giyim eşyalarının kullanılmasıyla da hastalığın bulaşıcı etkisi bulunmamaktadır. Cinsel birleşme esnasında yumuşak kas dokusu altında barınan sifilis; meniden, kanayan bir yaradan veya cinsel birleşmeden dolayı oluşan aşınan bir doku yoluyla bulaşmaktadır. Frengi taşıyan bir kişinin tükürüğüde hastalığın bulaşmasında son derece etkilidir.

Frengi Nasıl Anlaşılır?

Hastalığın vücuda girdiği zamandan itibaren yaklaşık olarak 1 hafta ile 10 hafta arasında enfekte olan bölgede acı hissi vermeyen bir yara ile ilk belirti ortaya çıkar. Bakterinin vücuda girdiği noktada cinsel birleşmenin çeşidi ve şekli etkilidir. Cinsel organların yakınlarında, rektumda veya ağızda meydana gelen yara çoğu zaman gözle görülebilecek kadar büyük veya farkedilmeyecek kadar küçük olabilmektedir. Genellikle erkeklerde penis yüzeyinde, kadınlarda dışarıdan bakıldığı zaman görünen vajinanın sağ ve sol giriş dudakları, iç kısımda yer alan dudakları, vajina girişi ile anüs arasındaki bölgeye vulva denir. Vulva bölgesinde azda olsa döl yolu’nda görülür. Yaranın rektum yada vajina içinde bulunduğu frengili kişi dışarıdan farkedilebileceği hiçbir belirti bulunmadığı için rahatsızlığının kendiliğinden geçtiğini düşündüğü halde aslında frengi ilerleyerek ikinci aşamasına çoktan geçmiş durumdadır.

Hastalığın ikinci aşamasında bakteri kan dolaşımına nüfuz ederek bütün vücuda yayılmaya başlar. Hastalığın bulaşmasından itibaren geçen 3. hafta başından itibaren deride döküntülere ve kırmızı tonda lekeler görülmeye başlar. Bazı durumlarda deri döküntüsü ve kırmızı lekeler görülmeyebilir. Bu dönemde ani saç dökülmeleri görülebilmektedir.

Frengi bir kaç ay veya bir kaç yıl belirtileri görülebilen bir hastalıktır. Vücutta lekelerin görüldüğü bir frengi vakasında lekelerin solduğu ve görülmediği bir nokta hastalığın 3. aşamasına geçtiğini göstermektedir. Frenginin 3. aşamasında hastalık kan dolaşımı ile seyrettiği için farklı vücut bölgelerine ani sıçramalar yaparak etkili olduğu bölgede kalp rahatsızlıkları, körlük riski, kısmi felç ve beyin hastalıklarına neden olan ölümcül bir sonuç doğurabilmektedir.

Frengi Nasıl Teşhis Edilir?

Frengi hastalığı bulunan bir annenin doğum yapması halinde, bebeğe bulaşabilen bakteri bebeğin sağlığını tehlikeye atabileceği için anne adayları doğumdan çok önce frengi için tahlil yaptırmalıdırlar. Frengi hastalığı yapılan bir kan tahlili ile teşhis edilmektedir.

Frengi Tedavisi

Erken teşhis frengi tedavisinde etkili olunması için çok önemlidir. Tedaviye başlamadan önce bulaşan kişide önemli rahatsızlıklara neden olmuş olsa dahi penisilin tedavisi ile hastalık ortadan kaldırılmaktadır. Tedavi süresince yapılan kan tahlilleri ile yapılarak hastalık gözlemlenir.

Frengi hastalığına karşı alınabilecek önlemler nelerdir?

Pek çok insan belirtilere dikkat etmediği için frengi hastalığına yakalandığından haberdar olmayabilir. Cinsel bakımdan etken insanlar, fazla eş değiştirenler ve eşcinseller çok daha fazla frengi tehlikesiyle karşı karşıya olduklarından düzenli olarak ayda bir kan tahlili yaptırmalıdırlar. Anal veya jenital ilişkiden önce kullanılacak antibakteriyel ürünler hastalığın bulaşma riskini azaltabilmektedir. Ayrıca cinsel birleşme esnasında prezervatif kullanımı, ilişkiden sonra cinsel organların bol sabun ve su ile temizlenmesi hastalığın bulaşma riskini minimum seviyeye indirebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.