Home / Genel / Fazla şeker kullanmanın zararları

Fazla şeker kullanmanın zararları

Çok fazla şeker yemediğinizi mi düşünüyorsunuz? O halde uyarılarımızda kulak veriniz. Şeker kullanmanın en büyük zararı kuşkusuz şekerin farkında olmadan fazlaca tüketilmesidir. Farklı isimlerde olsa bile bütün karbonhidrat tatlandırıcılarının şeker olması sağlık için en büyük tehlikedir. İnsanlar tahmin etmedikleri derecede beslendikleri yiyeceklerden şeker almaktadırlar. Örnek olarak; Bir külah dondurma oranla makarna üzerine dökülen ketçap %8 daha fazla şeker demektir.

Üretilen gıda maddelerinin çoğunda tatlandırıcı olarak şeker bulunmasının nedeni şekerin koruyucu etkiler göstermesinden kaynaklanmaktadır. Keyifle tükettiğiniz hamburgerdeki ketçapta dondurmadan fazla şeker olduğuna inanmak ne kadar güç değil mi? Kahveye konulan kremanın %65’i, çocuklarınıza yedirdiğiniz çikolatalın %51’inin şeker olduğunu bilseydiniz acaba ne düşünür dünüz?

Gerçek şudur ki; İnsanlar ihtiyaçlarından fazla şeker yemektedirler. Şeker tüketmenin bilinen en büyük zararı dişleri çürümesine neden olduğudur. Fakat günümüzde başta çocuklar ve yetişkinler fazla kiloları nedeniyle ciddi sağlık sorunları yaşamaktadırlar. Kalp rahatsızlıkları, şeker hastalığı, hipertansiyon, obezite, safra taşı, eklem romatizması sağlık sorunlarının tamamı gıdaların içinde bulunarak daha fazla yemmesine sebep olan şeker miktarıdır. Şeker tüketimi şeker hastalığı ve kalp hastalığı rahatsızlıklarının baş aktörüdür.

Herhangi bir ilacın yada besin maddesinin içindeki şeker miktarını öğrenemebilmek için biraz dedektif gibi hareket etmek gerekir? Çünkü gizli şeker gıda maddeleri içinde tahmin edilmeyen bir yerdedirler. Besinlerin etiketlerini dikkatli okuyarak muhteviyatlarındaki şeker miktarını gözlemleyebilirsiniz.

Sonu -Oz ile biten kelimelere dikkat! Mısır şurubu, mısır şekeri yazabilir veya sukroz adında yer aldığı gibi kendi adıyla şeker şeklinde geçebilir.

Şeker bütün hastalıkların kaynağı olmasada insan sağlığı açısından kesinlikle zararlı olduğu bilim adamları ve doktorlar tarafından gizlenmemektedir.

Şeker çeşitleri
Tatlı olarak nitelendirilecek sayısı yüzü bulan madde şeker olarak tanımlanabilir.

Check Also

İple yüz germe

İple yüz germe yeni bir buluş mu?

İplikle yüz germe eski bir teknik olmasına rağmen temcit pilavı misali yeni bir buluş gibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.