Home / Genel / Ergenlik sivilce izleri nasıl geçer?

Ergenlik sivilce izleri nasıl geçer?

Ergenlik sivilceleri bir çok gencin başına dert olan önemli bir sorundur. Değişen hormonal yapının ciltte yaptığı yağlanma yüzde istenmeyen sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Ergenlik döneminde yoğun miktarda yüzünde sivilce olan insanların ilk dikkat edeceği sivilceleri kesinlikle sıkmamaları ve ellerinin temiz olduğundan emin olmadan yüzlerine dokunmamalarıdır.

Sivilcelerden kurtulabilmeniz için cilt doktorlarının tavsiyelerine harfiyen uymakla mümkün olabilir. Dermotolog tarafından verilen ilaçlari kremler önerilen dozda kullanılmalıdır. Cildi temizlemek için verilen losyonlar cilde tatbik edildikten sonra krem sürülmelidir. Sivilcelerden kurtulmanız için doktorunuzun verdiği ilaçlar ilk zamanlarda cildinizin hassaslaşarak kızarmasına neden olsada endişeye gerek yok! Tedavi başlangıcında normal bir durumdur.

Sivilcelerinizden kurtulmada altın kural el, yüz, tırnak ve beden temizliğine dikkat edilmesidir. Ayrıca baharatlı besinlerden uzak durulması, az miktarda tuz tüketilmesi fıstık gibi yağlı kuruyemişlerin yenmemesi sivilcelerin şiddetini azaltan önemli tedbirlerdendir.

Yatmadan önce kükürtlü sabunla yüzünüzü hafifçe ovuşturarak yıkadıktan sonra bol su ile durulayınız. Durulama sonrası hafif şekilde nem olan yüzünüze organik balı krem sürer gibi ince şekilde sürünüz. Yüzünüzde bulunan bal katmanı üzerine talk pudrası veya bebe pudrasını ekin ve uykuya dalın. Mümkünse pudranın gözlerinizi rahatsız etmemesi için göz bandı kullanın! Sabah kalktığınızda yüzünüzü bol suyla durulayarak yıkayabilirsiniz. Aynı işlemi gece yatmadan önce 2 günde bir tekrarlayın 2 ay içinde sivilce izlerinden eser kalmayacağına şahit olabilirsiniz.

Check Also

İple yüz germe

İple yüz germe yeni bir buluş mu?

İplikle yüz germe eski bir teknik olmasına rağmen temcit pilavı misali yeni bir buluş gibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.