Home / Genel / Ergenlik çağı gençlerinin ilgi alanları

Ergenlik çağı gençlerinin ilgi alanları

Ergenlik çağı gençlerinin yaşadığı zihinsel, duygusal ve fizyolojik değişimlerin etkileri ilk önce aile içinde ev hayatına yansıyarak yoğunlaşır. Sosyal çevrenin yapısı genişleyerek ilgi odağını değiştirirerek kendini ifade ediş şeklini belirler. Ergenlik döneminde kazanılan ilgi ve alışkanlıklar çocukluk döneminden taşarak bütün hayat süresince belirgin rol oynamaktadır. İlgi duyulan konular arasında tercih edilenler ilerki yaşlarda alışkanlıkların ve hobilerin alt yapısıdır. Örnek olarak; Ergenlik döneminde müzik yapmaya heves ederek flüt çalan bir çocuk yıllar ilerledikçe müzik yapmak isteği zaman içinde biçimlenerek müzisyenliği meslek edinebilmektedir. Ergenliğin verdiği dürtülerle sosyal çevrenin verdiği imkanlar zihinsel ve kültürel faktörlerle birleşerek ergenlik döneminin ilgilerini belirlerler.

Ergenlik döneminde ilgiler

 • Sosyal faaliyetlere katılma ilgisi
 • Kişisel dış görünüme duyulan beğeni ilgileri
 • Geleceğe yönelik meslek tercihlerine eğilim ilgileri.
 • Çocuklarda ilk ilgi kendi bedenine ait olan gelişim ve değişimlerin farkına varılması ile başlamaktadır. Erkeklere oranla kızlar bedenlerinde oluşan gelişimlere karşı daha duyarlı ve hassas olurlar. Erkekler ergenlikte değişen kalınlaşan seslerine hayretler içinde şahit olurlarken kızlar erkeklere oranla daha az değişen seslerine pek aldırış etmezler.

  Ergenlikte kılık ve kıyafet seçimi gençlerin değişen zevklerine oranla değişir. Kız yada erkekler ergenlik çağında parlak ve rengarenk kıyafetler üzerine yoğunlaşırken yaşları ilerledikçe daha soluk ve pastel kıyafetlerin peşine düşmektedirler. Ne kadar ilginçtir ki çok yaşlı insanların gri ve kahverengi belirsiz onlarda giyindiklerine tanık oluyoruz.

  Konuşulan ve fikirlerin söylenmeye başlandığı ergenlik çağı çocukluktan çıkışın işaretidir.

  Marka giyim, teknoloji ve yeni nesil cep telefonlarının ergenlik çağı gençlerinin hayatında yüksek ilgi görmesi nedeniyle kesinlikle önemli bir role sahip olduğu bir gerçektir.

  Check Also

  İple yüz germe

  İple yüz germe yeni bir buluş mu?

  İplikle yüz germe eski bir teknik olmasına rağmen temcit pilavı misali yeni bir buluş gibi …

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.