Home / Cinsel Eğitim / Çocuklarda cinsel eğitim yaşı kaç?

Çocuklarda cinsel eğitim yaşı kaç?

Öncelikle kafamızda iki ana konuyu belirlememiz gerekiyor. Birincisi cinsellikten kastımız ne? Diğeri ise cinsellik hakkında konuştuğumuz çocuğun yaş grubu.

Çocuklar doğumdan sonraki dördüncü aydan itibaren altının değiştirilmesi ve bir yetişkinin bu sırada kendisini temizlemesiyle birlikte cinsel organlarını fark etmeye ve bu dönemde cinsel organlarına dokunmaya ve ilgilenmeye başlarlar. Hatta çoğu bebek mastürbatif davranış da sergiler. Belirtmek istediğimiz farklılıklar da burada başlıyor. Ellerini kullanmaya yeni yeni başlamış bir bebeğin dış dünyayı ve bedenini daha iyi tanımak için kullandığı bu davranışı, 5 -6 yaşlarında ve tuvalet eğitiminden sonra “Nereden geldim?”, “Neden bazı çocuklarda penis var veya yok?” gibi sorularla devam eder.

Eğer kastettiğimiz şey yetişkinlerin cinselliği konusunda çocuklar ile ne zaman konuşmamız gerektiği ise, bunun ilk ve en uygun cevabı çocuk sorduğu zaman dır. Cinsellik konusunda gereken zamandan daha erken, yetişkinlerin başlattığı sohbetler zaman zaman çocuklara itici, hatta ürkütücü bile gelebilir. Kimi zamanlar da bu konudan utanmalarına ve daha sonra bu konular yüzünden ebeveynlerinden uzaklaşmalarına neden olabilir. Bu yaşların kaç yaş olduğuna gelirsek de; bireysel farklılık göstermesi ve son zamanlarda ergenliğin daha da erken yaşlarda boy göstermesi ile birlikte 11 – 13 yaşları arası olarak genelleyebiliriz.

Çocukla cinsellik konuşurken anne-babanın dikkat etmesi gerekenler:
Öncelikle, soruyu çocuğun sormasını bekleyin. Konuyu siz açmayın. Kendisini rahat hissettiği bir ebeveyn varsa ve bu konuyu onunla özel konuşmak istiyorsa buna izin verilsin ve diğer ebeveyn gerekmediği sürece konuya dahil olmamaya çalışsın. Bu sizi daha az sevdiğini veya sizden uzak olduğunu göstermez. Sadece, bazı konuları diğer ebeveyne anlatırken daha rahat oluyordur. Sadece sorduğu kadarına cevap verin. Ayrıntıya girmeye gerek yok. Anlatım sonunda “cevabım senin için yeterli oldu mu?” diye sorun. Utanıyorsanız veya nasıl cevap vermeniz gerektiğini bilemediyseniz çocuğa kızmayın veya lafı dolandırmayın. Siz de çocuğunuzla ilk defa böyle şeyler konuşuyorsunuz. Derin bir nefes aldıktan sonra “Benden neyi anlatmamı istediğini tekrar eder misin?” gibi içten söylemler işinizi kolaylaştıracaktır.

Ebeveynleri olduğunuz için, böyle konuları merak etmesine rağmen çocuğun size böyle konuları sormaktan çekindiğini düşünüyorsanız çevrenizde çocuğunuzla iyi anlaşan, iyi ilişkiler içinde olan birinden yardım isteyebilirsiniz. En önemli konulardan birisi olarak, çocuğunuzun cinsellik konusunda hiçbir şey bilmediğini kesinlikle düşünmeyin.

Size göre, bunları öğrenmesi için çok erken bile olsa hem erkekler hem de kadınlar için korunma yöntemleri konusunda bilgi verin. Korunmanın ise sadece gebelik önlemeye yönelik olmadığını sağlıkla ilgili yönleri de olduğunu anlatın. Konuşamadığınız ayrıntılar için ona uygun kitaplar önerebilirsiniz.

Uygun olan babanın erkek, annenin kız çocukla konuşması mıdır?
Bu baştan sona ailenin sosyal yağısı ve ebeveynin bireysel özellikleriyle ilgili bir şeydir. Çocuklar büyümeye başladıkça iki ebeveyn de aile sınırları dahilinde çocuğuyla sohbet edebilir. Uzmanların görüşü ise, cinsellikle ilgili ilk sohbetlerde (kızlar için adet başlangıcı, erkekler için mastürbasyon vs.) hemcins ebeveynlerle daha rahat olunduğu yönünde.

Cinsellik çocuğa ne derece anlatılmalı? Nasıl anlatılmalı?
Bu konu çocuğun kaç yaşında olduğuna göre değişkenlik gösterebilir. Ama erken çocukluk döneminde, erkek ve kadının bebek sahibi olması için özel zamanlar geçirdiği gibi naif tanımlamaları zaten zaman zaman kullanıyoruz. İlerleyen zamanlarda çocuklar medya, okul, yetişkinlerin bu konudaki sohbetleri gibi çevresel birçok uyaran neticesinde böyle konular hakkında yeterli bilgiye sahip oluyorlar. Yaklaşık 11 yaşından itibaren de cinselliğe dair merakları uyanmaya başlıyor. İşte tam da bu noktada tek gereken şey, çocuğunuzun size sorduğu kadarını uygun bir şekilde cevaplamak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.