Home / Cinsel Sorunlar / Cinsel Uyumsuzluk Nedir?
cinsel uyumsuzluk

Cinsel Uyumsuzluk Nedir?

Bu gününün koşulları altında cinsel hayatlarının çok iyi gittiğini söyleyen birileri var mı? Cinsel sorunlar insan kavramının basit bir parçasıdır. Pek çok olgun insan cinsel uyum sıkıntısı yaşamakta ve bu durumu değiştirmek için çaba sarfetmektedir. Cinsel olarak uyumsuzluk yaşayan bir insan cinsel arzular ve cinsel arzuların doyum noktası arasındaki eksende akla uygun gelen mantıklı bir açıklama aramaktadır. Cinsel uyumsuzluk yaşadığını düşünen eşler kendiliğinden bir çözüm bulabilmek için ilişkileri adına savaş verir fakat bir uzman tarafından yardım almayı asla düşünmezler. Ancak ilişkiyi sürdürmek adına verilen emekler bazen kötü bir noktada sonlanabilmektedir.

Bedensel sorunlar dışındaki cinsel sorunlar psikolojik bozukluklar nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bir çok kadın ve erkek ilişkilerini birbirlerinin psikolojik sorunlarına katlanarak yürütürler. Psikolojik etkenler nedeniyle duyguların yitirilmesi, körelmesi veya tamamen silinmesi ile ilişkilerinden zevk alınmaması cinsel uyumsuzluğun bir sonucudur. Eşlerin birinde bulunan cinsel uyumsuzluk sorunu, cinsel bakımdan yeterli olan diğer eşide olumsuz etkileyerek cinsel engelleri beraberinde getirmektedir. Ancak her zaman bir çözüm var! Seks terapistleri psikolojik nedenler ile cinsel uyumsuzluk sorunu yaşayan çiftlerin sorunlarını aşmalarına yardımcı olabilmektedirler.

Eşler bedensel sorunlar dışında psikolojik sorunları nedeniyle cinsel uyumsuzluk yaşar ve cinsel yetersizlik ile yüzleşirler. Cinsel bakımdan katı yetiştirilme, travmatik cinsel deneyimler yanlış dini bilgiler, eğitimsizlik, bilgisiz din adamları öğütleri gibi çeşitli nedenlerden dolayı dünyada cinsel uyumsuzluk yaşayan milyonlarca insan vardır.

Tarih boyunca erkek ve kadın cinsel organlarına duyulan aşırı odaklanma ve abartılar insanlar üzerinde cinsel baskıların oluşmasına neden olup cinsel işlevlerin çarpıtılmasına yol açmıştır. Toplumda erkek etkinliği aşırı derecede vurgulanmış, cinsel birleşmeye odaklanılmış ve duyusal zevkler için orgazm konusunun altı çizilmiş bir durumdadır. Bu nedenle cinsel uyumsuzluk sorunu yaşayan işlevsiz veya doyumsuz insanların sayısı bir hayli fazladır.

Her an cinsel birleşme arzulayan ve bekleyen erkeğin cinsel birleşme isteği karşılıksız kalınca içine girdiği üzüntülü sarmal döngü, erkeğe başarısız olma korkusu yaşatır. Cinsel tepkilerine yenilen erkek daha sonra eşini tatmin edemez bir duruma gelebilir. Kadın erkek tarafından duygusal durumunu dikkate almaksızın cinsel ilişkiye zorlandığı ve ilişkinin gerçekleştiği durumlarda ve sonrasında; kadın için cinsel birleşme zevkli olmadığından dolayı cinsel uyumsuzluk olduğuna şaşırmamalı.

Cinsel birleşme üzerinde aşırı duran çiftler sadece jenital ilişkiye odaklanarak aşk yapmanın başka yollarıda olduğunu unuturlar. Sevişmeyen ve sadece jenital seks yoğunlaşan çiftlerde vücut’ta bulunan diğer erojen bölgeler zaman içinde hassasiyetlerini yitirerek ilişkiyi çıkmaza götürebilmektedir. Cinsel tepkilerin eşler tarafında sadece cinsel organlar ile sınırlandığı bir seks yaşamı ileride karşılarına önemli bir cinsel sorun olarak çıkabilir. Bu nedenle cinsel uyumsuzluk yaşayan çiftler için çözüm ilişkilerinin en başında yaşadıkları dönemi hatırlamaları yerinde olabilir. Orgazm üzerine odaklanmak, orgazmı kısa süreli bir hedef haline getirmek cinsel ilişkinin süresini azaltarak cinsel zevkin alınamamasına neden olur. Sonuçta kısa sürede orgazma ulaşan bir erkek, hiç orgazm olamayan bir kadın ortaya çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.