Home / Genel / Cildinizin yaşlanmasına engel olun!

Cildinizin yaşlanmasına engel olun!

Cildinizin yaşlanmasına engel olmak yada yaşlanma etkilerini en aza indirmek için alacağınız basit önlemlerle her dem taze bir cilde sahip olup yaşlanmaya engel olabilirsiniz.

Cildiniz sadece yaşa bağlı olarak yaşlanmaz! Cildin yaşlanmasını sadece geçip giden yıllara bağlamak büyük bir hata olabilir neden mi? Bazen genç insanların ciltleride yaptıkları hatalı davranışlar; makyaj, beslenme, güneş, alkol kullanımı, sigara, uyku düzeni ve hatta sakız çiğneme alışkanlığı nedeniyle yıpranarak yaşlanmaktadır.

Cildinizi yıpratan hatalı davranışlardan kurtularak her dem taze bir cilde sahip olabileceğinizi hiç düşündünüz mü?

Makyajla uyumayın!
Bütün gün cildinizin hava alıp nemlenmesine engel olan makyaj işten eve gelindiği zaman derhal temizlenmelidir. Cilt gözeneklerinin makyaj artıklarıyla ve birikintilerle dolması cilt yüzeyinde zamanla derin çizgilerin ortaya çıkmasına yol açar. Yapılacak en büyük hatalardan em önemlisi makyaj olan yüzle uykuya dalmaktır. Uykuya dalmadan önce özellikle kuru, hassas ve yağlı cilt tiplerine göre doğru tercih edilmiş temizleyicilerle temizlendikten sonra nemlendirici kullanmak yaşlanma etkisini minimum seviyeye indirmektedir.

Beslenme alışkanlığı
Yapılan araştırmalarda erken yaşlanmaya neden olan etkenlerin başında beslenme alışkanlıklarının geldiği vurgulanmaktadır. Beslenme alışkanlığında yapılacak düzenlemelerle cildinizi yaşlanmaktan koruyabileceğinizi biliyor musunuz? Cildin erken yaşlanmasına neden olan anahtar kelime şeker ve glikoz değeri yüksek gıdalar.. Vücutta yükselen insülin oranını tetikleyen şeker ve karbonhidrat seviyesi yüksek gıdalar tüketmek deri altında bulunan kolajenlerin çökmesine dolayısıyla cilt yüzeyinde sarkmalara sebep olmaktadır.

Alkol tüketimi
Cildinizin en büyük düşmanı alkol olabilir mi? Kesinlikle evet düzenli şekilde tüketilen alkol vücudun su ve tuz dengesini bozarak tüm organların susuz kalmasını sağlar. Susuz kalan vücut derinin elastiki yapısını bozarak kırışıklıkların oluşumunu ciddi şekilde hızlandırarak cildi yaşlandırmaktadır. Deri altındaki kolajen zincirin temel taşları olan A vitaminini yok eden alkol kullanımı cildin en büyük düşmanıdır.

Güneş ışınları
Bronz bir ten rengine kim hayır diyebilir ki.. Fakat bronz tenli olmak kulağa hoş bir fikir gibi gelsede cildin en büyük düşmanlarından bir tanesinin güneş ışınları olduğu gözden kaçmamalıdır. Güneş ışınlarına maruz kalmak cildi yıpratarak kolajen yapıya zarar vermektedir. Uzun süre güneşte kalmaktan kaçınılmalı ve mümkünse yüksek faktörlü UV süzücü güneş yağı kullanmaya özen göstermeliyiz.

Sigara tüketimi
Sigaranın insan vücuduna verdiği korkunç zararların artık herkes bilincinde.. Sigara içindeki kimyasal maddeler ve zehirler bir yana sadece içerken dudak arasında tutmak, dudak basıncıyla durmasını sağlamak üst dudağın zamanla harita kadar kırışmasına neden olmaktadır. Sigara kullanan insanlarda üst dudak zamanla yan yana paralel çizgilerle dolarken geçen yıllarla birlikte dudakta derin kırışıklıklar meydana gelir.

Check Also

İple yüz germe

İple yüz germe yeni bir buluş mu?

İplikle yüz germe eski bir teknik olmasına rağmen temcit pilavı misali yeni bir buluş gibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.