Home / Genel / Bitkisel adet söktürücülere dikkat!

Bitkisel adet söktürücülere dikkat!

Bayanların sıkıntılı dönemlerinden birisidir adet zamanları. Regl olarak da adlandırılan bu kanamaların düzenli olması vücudumuzun ve hormonlarımızın normal çalıştığını göstermektedir. Ancak bu dönemlerde hissedilen ağrılar ve kanamaları azaltmanın çeşitli yolları vardır. Krampların yok edilmesinde ve geciken adet kanamalarında kullanılan yöntemlerden birisi bitkisel adet söktürücülerdir. Hayatınızı olumsuz olarak etkilemesine izin vermemeniz gereken bu ağrılar için kimyasal ilaçlar yerine bitkisel tedavi kullanabilirsiniz.

Adet Söktürücü Bitkiler nelerdir, nasıl kullanılır?

Bitkisel tedavilerin uzmanı olan Prof. Dr. Ahmet Maranki verdiği tariflerle sık sık adet söktürücü bitkilerin kullanımına değinmektedir. Maydonuzun, rezenenin, karabaş otunun, papatyanın, havuç tohumunun, kimyonun, nanenin, civanperçeminin ve safran gibi daha birçok bitkinin çay halinde hazırlanıp tüketilmesini önermektedir. Adet Söktürücü karışımlar arasında en çok kullanılan sıvı karışım ise papatya ve biberiye ikilisinin kaynatılmasıyla hazırlanmaktadır.

At kuyruğu otunu, çiriş otunu, kekik ayrı ayrı ya da civanperçemi ile çörek otunu birlikte kaynatıp balla tatlandırırak içerseniz aynı etkiyi verecektir.

Dereotu da adet söktürücü bitkiler arasında yer almaktadır, ancak hazırlanırken öncesinde dereotlarının ezip kaynatmalısınız. Miktarı ise yaklaşık 2 çay kaşığı kadardır. Yine zerdeçal bitkisinin de toz halini çay olarak kullanmanızın faydalı olacağı söylenmekte.

Yalnızca bitkisel çaylar değil, kereviz gibi meyvelerin doğrudan tüketilmesi de adet söktürücü bitkiler arasında yer almaktadır.

Bu tariflerle hazırlanacak olan çayların günde 3-4 sefer düzenli olarak içilmesi halinde kısa sürede amacınıza ulaşmanız mümkündür.

Adet Söktürücü bitkilerle çayları hazırlarken ağrınızın boyutları da önemlidir. Örneğin; hafif ağrılar için yukarıdaki tariflerden başka olarak kandil çiçeği, zencefil, orta şiddetli ağrılar için pelin otu ve ardıç otu, çok şiddetli ağrılarda ise sedef otu ile loğusa otu kullanılabilir.

Adet Söktürücü çay tarifi

1’er çay kaşıpu maydonoz, civanperçemi, papatya, nane, kimyon, kuru halde kiraz sapı ve adaçayının hepsinin birden kaynatılması ile elde edilen sulu karışımı süzüp için. Hepsini bulamadığınız durumda evde bunların arasından hangisi var ise onu kullanabilirsiniz. Vücudunuz aynı zamanda sakinlik ve dinginlik kazanacak. Böylece dinlenmiş bir halde uyku haline çabuk geçebileceksiniz. Bu da ruh halinizi asabiyetten uzaklaştırarak, adet sancılarının düşmanı olan stresi azaltacaktır.

Adet Söktürücü Bitkiler Kullanmadan önce bunlara dikkat!

Adet Söktürücü Bitkileri hamilelik dönemlerinde kesinlikle kullanmayın. Kullanmadan önce hamile olmadığınız konusunda emin olun. Aksi halde bebeğinizi kaybetmenize yol açan sağlık problemleriyle karşılaşabilirsiniz. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanmanız uygun değildir. Adet söktürücü bitkiler ve tariflerini yalnızca bilgilendirmek amaçlı yazmaktayız. Kullanımından doğacak herhangi bir problemle ilgili sorumluluk kişinin kendine aittir. Mutlaka kullanmadan önce uzman bir doktora danışın. Bitkilerden herhangi birine karşı alerjinizin olabileceğini unutmayın. Mide hastalıkları, ülser, gastrit gibi durumlarda ağrı ve yanma yapabilir. Bunlarla baş etmek için yine çeşitli kürler denenebilir.

Check Also

azgın teke sendromu

Azgın teke sendromu demeden önce

Azgın teke sendromu demeden önce mutlaka oku! Erkek belirli bir yaşa gelip hala yaşamak istediği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.