Home / Genel / Bilgisayar oyunlarının çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri

Bilgisayar oyunlarının çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri

Bilgisayar oyunlarının çocuğunuzun akıl sağlığını mahvetmesine izin vermeyin! Bilgisayar oyunlarının çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri. Bilgisayar ve internet kullanımı yaş, çocuk gelişim seviyesine uygun düzenlendiği zaman faydalı olup katkı sağlarken orantısız fazlalıkta internet kullanmak çocuğunuzun hayatını olumsuz etkileyerek yıllarca tedavisi mümkün olmayan psikolojik rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

Günümüzde internet kullanımı sayesinde insanlar arasında iletişim aracı haline gelmişken teknoloji sayesinde bilgiye bu kadar hızlı ulaşıyor olmak acaba bir çocuğun gözünden nasıl görünüyor? Televizyon izlemek, bilgisayar oyunu oynamanın verdiği keyifle çocukların acaba nasıl bir ruhsal gelişimin eşiğinde olduklarını anlamaya çalışalım.

Hangi yaşta çocuklar hangi bilgisayar oyunlarına karşı eğilim duyuyorlar?
10 yaş altı çocuklar daha sakin oyunları tercih ederlerken 11 ile 14 yaş aralığında bulunan çocuklar yüksek bir oranla adam öldürmeye yönelik şiddet içeren bilgisayar oyunlarını tercih ediyorlar. Vahşetle şiddet içeren kurguya sahip bilgisayar oyunları oynayarak ergenliğe adım atan çocuklarda duyarsızlık, hoşgörüsüzlük ve sinirlilik hali görülürken sıkça öfke patlamaları gerçekleşiyor. Bilgisayar oyunlarında sürekli olarak sayısız türde izlenen sanal şiddet çocukların üzerinde gerginliğin artmasına neden olup, kontrolü zayıf öfkeli bir kişiliğin oluşmasına yol açarak normal hayatında kolayca şiddete yönelebilen bireyler haline gelmelerine sebebiyet vermektedir.

Bilgisayar oyununda bulunan ve şiddet uygulayan tüm karakterleri hayatın normal akışında kabul edilebilir bir iletişim şekli olarak algılayan çocuk beyni kolaylıkla şiddete yönelip saldırgan davranışlar ortaya koymaktadır. Çocuklar bilgisayar oyunu oynarlarken gözlem yapmaya paralel olarak sanal dünyada oyun karakteri gibi hareket etmeye başladığı an tehlike çanları çalmaya başlamış demektir.

Bilgisayar oyunlarının çocuklardaki olumsuz etkileri;

 • Hırçınlık
 • Saldırganlık
 • Uyku bozuklukları
 • Dikkat dağınıklığı
 • Sosyalleşme zorluğu
 • Öfke patlamaları
 • Okulda uyum sorunu ve derslere karşı azalan ilgi
 • Çocuklarınızı bilgisayar oyunlarının pençesinden kurtarmanın yolu; Sıcak bir yaklaşımla çocuğun ilgisini çekebilecek cazip yeni faaliyetler oluşturma çabasıyla hemen kolları sıvamak olabilir mi? Spor, sinema, tiyatro, müzik yada başka uğraşlar üzerinde düşünmeye başlayın. Bilgisayar oyunu oynamaktan daha keyifli faaliyetlerinde olduğunu çocuğunuza göstermeye çalıştığınız zaman göreceksiniz ki bilgisayar oyunları eskisi kadar onun ilgisini çekmeyecektir.

  Çocuklar bilgisayar kullanımından neden zarar görebiliyor?
  Çocuklar programlı bir yaşama ihtiyaç duymadıkları için hiç bir şekilde plan yapmazlar! Aynı şekilde bilgisayar kullanırkende çocuklar kullanım sınırını aştığının farkına varmadan bitmek tükenmek bilmeyen enerjileriyle süresiz şekilde bilgisayar başında kalarak bağımlı olma yolunda ilerlerler.

  Check Also

  İple yüz germe

  İple yüz germe yeni bir buluş mu?

  İplikle yüz germe eski bir teknik olmasına rağmen temcit pilavı misali yeni bir buluş gibi …

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.