Home / Cinsel Hastalıklar / Bel Soğukluğu Belirtileri Nelerdir?
bel soguklugu belirtileri

Bel Soğukluğu Belirtileri Nelerdir?

Bel soğukluğu özellikle erkeklerde sıkça yaşanan zührevi bir hastalıktır. Cinsel birleşme esnasında Neisseria gonorrhoeae bel soğukluğuna neden olan zararlı mikroorganizma gonokok adı verilen zararlı bir mikroorganizmanın cinsel organların dokuları ve rektum bölgesinden bir kişiden diğer kişiye geçmesi bel soğukluğu hastalığına neden olmaktadır.

Bel Soğukluğu Nasıl Anlaşılır?

 • Erkek idrar yaparken penis içinde ani bir yanma oluşur.
 • Penis ağzı sarı veya koyu yeşil bir sıvı akıntısı meydana gelir.
 • Bel soğukluğu sanınalanın aksine sadece cinsel organlardaki belirtilerle ortaya çıkmaz! İlişki (oral seks) ağız yolu ile yapıldıysa bel soğukluğu boğazda gırtlak içinde seyredebilir. Böyle durumlarda boğazda yutkunma esnasında yüksek şiddette bir acı ve yanma hissi oluşmaktadır.
 • Anal yolla kurulan cinsel ilişki (anal seks) sebebiyle bel soğukluğu rektum’da seyredebilmektedir. Rektum bölgesinde yoğun kaşınma hissi, yanmalar ve kanama görülebilir. Rektum bölgesinden gelen sarımtırak bir sıvı akıntı yoğun bir acı hissine neden olur. Basur ve ishal sağlık problemlerinin belirtilerine benzeyen rektum bölgesi bel soğukluğu belirtileri bazı durumlarda hissedilmemektedir.
 • Bel soğukluğu Belirtilerini Dikkate Alın!

  Bel soğukluğu belirtileri ihmal edilerek tedavi olunmazsa bakteri vücud içinde barınarak çoğalmaya devam eder ve vücut içinde iltihap bulunan çıban benzeri olguların çıkması sonucunda kısırlığa neden olabilir. Kalp hastalıkları ve eklem rahatsızlıkları bel soğukluğuna bağlı gelişebilmektedir.

  Bel soğukluğu belirtileri ortaya çıktıktan sonra hastalığın teşhisi doktor tarafından hastalığın görüldüğü bölgeden alınan parçanın incelenmesi sonucunda yapılmaktadır. Bel soğukluğu kesinlikle ihmale gelmeyen ciddi bir hastalık olmasına rağmen iki yada üç gün içinde tedavi edilebilmektedir. Bel soğukluğuna yakalanan insanda tedavi sonucunda hastalığa karşı vücut bağışıklık sisteminde gelişme olmaz yani kişi gereken önlemleri almaz ise, tekrar bel soğukluğuna yakalanma ihtimali yüksektir.

  Bel soğukluğuna karşı alınabilecek önlemler nelerdir?

  Toplum içinde hızla yayılan ve belirtilerinin çoğu zaman farkında olunmayan bir hastalık olduğu için kesin çözüm (prezarvatif)condom kullanımıdır. Bel soğukluğu teşhisi bulunan bir kişiyle kesinlikle cinsel ilişki kurmamak en etkili çözümdür. Bel soğukluğu hastalığından prezarvatif kullanarak korunmak yeterli olmayabilir. Bu nedenle ilişkiden sonra idrar yapmak, cinsel organı sabun ve bol suyla yıkamak alternatif bir önlem olarak düşünülmesi gerekir. Anti-bakteriyel özelliklere sahip; mendil, ağız gargarası gibi yan ürünler korunma için faydalı olsalarda alınan tüm önlemler bel soğukluğuna yakalanmayacağınızı garanti etmezler! Bel soğukluğu hastalığında en fazla risk altında bulunanlar sık olarak değişik eşlerle ilişkiye girenlerdir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.