Home / Genel / Azgın teke sendromu demeden önce
azgın teke sendromu

Azgın teke sendromu demeden önce

Azgın teke sendromu demeden önce mutlaka oku! Erkek belirli bir yaşa gelip hala yaşamak istediği için hayatını değiştirmek isterse doktorlar ona azgın teke sendromu teşhisi koyuyorlar. Şu sıralarda magazin dünyasında, gazetelerde sıkça görmeye başladım ”azgın teke sendromu” ”azgın teke” şeklinde fütursuzca haberleri. Konunun derinine inmeden yüzeysel yapılan yorumlar, uzman kişilerden psikolojik tespitlerle acımasız yargılamalar. Şimdi buyrun sendrom gerçekmidir, anlamı nedir inceleyelim.

Erkeklerle ilgili sendrom söylentilerinin gerçek hayatta yerinin olup olmadığı onlara yapıştırılan yaftadan anlamak mümkün. Biraz araştırma yapacak olursanız keçilerin boynuzları kocaman, uzun sivri sakallı ve keskin kokulu erkeğine teke denildiğini bulacaksınız. Keskin sarp yamaçların uçurumları arasında yaşayan özellikle körpe filiz yaprakları yemeyi seven keçiler, doğada sürü halinde sürünün en yaşlı erkeğinin önderliğinde yaşarlar. Elbette insanlar tarafından evcil hale getirilerek sarp kayalıklı dağlardan uzaklaştırılarak et, süt, deri ve yün için beslenirler. Sonbahar aylarında yaklaşık 20 gün süreyle kızgınlık dönemine giren bir teke 60 kadar keçiyle çiftleşebilme kapasitesine sahiptir. Kızgınlaşma sürecinde keçilerde asabi huzursuz hareketlerle kuyruklarını hızla hareket ettirerek genital organ şişkin ve akıntılı görünür. 45 günlük kızgnlık süresinde 1600’e yakın keçi ile çiftleşebilme kapasitesi, tekenin performans açısından sorunu olmadığını göstermektedir.

Tekenin performans kaynağı doğanın ona tanıdığı iltimas mı yoksa dağlarda yediği otlardanmı bilinmez fakat keçilerin ünü ilk çağlardan bu güne insanları etkilemiş olduğu kesin..

Güney için bölgesinde yetişen (Keşişkülahı) Azgın teke otu denilen 4 taç yapraklı görünümlü afrodizyak bitki MÖ 200 yıllarında alternatif çin tıbbında iktidarsızlık, cinsel isteksizlik tedavisinde kullanılmıştır. Günümüzdede testeron etkisiyle arzuları kamçılayan, osteoporoz, menapozu geciktiren azgın teke yaprağı doktorlar tarafından önerilmektedir.

Tarih boyunca insanları etkileyen keçiler ülkemizdede yörüklerin göçebe yaşamlarında ”teke zortlatması” adında ilginç şekilde bir zeybek türü folklör oyununda yer bularak tekenin çiftleşme sırasında çebic’in (dişi keçi) vulvasından çıkan yellenme benzeri hava sesi ve kızgınlık dönemindeki hareketleri oyuna damgasını vurmuştur. Oyun süresince hızlanan tempoyla sık sık yer değiştiren kadınlar yada erkekler el kol hareketleri ve çökmeleri cura eşliğinde oynarlar.

Erkekler 40’lı yaşlarla yaşlılık alametleriyle, fiziksel yapılarındaki değişimlerle andrapoz dönemi gerçeği ile yüzleşirler. Kadınlar menapozla birlikte cinsel faaliyetlere karşı ilgilerini hemen yitirmelerine karşın erkeklerde durum tamamen farklıdır, erkek 40 yaşlardan başlayan fiziksel ve mental düşüşü yavaş yaşayarak uzun bir zamana yaymaktadır. Başka bir deyişle yaşlılıktaki cinsel hayatlarında fiziksel ve ruhsal anlamda kadınlardan çok daha aktiflerdir. İleriki yaşlarda kadınlarda cinsel istek düşerken erkeklerde artış olmayıp sabit kalsa bile evlilikte bu ciddi bir sorun anlamına gelmektedir. Kadının cinsellikten sert düşüşüne karşılık, erkeğin yavaş düşüşünün zaman alması tıpkı tekelerin taze bitki yapraklarını tercih etmesi şeklinde yorumlanabilir. Konunun uzmanları, araştırmacı, doktor ve yazarlar erkeğin andropoz nedeniyle orta yaş bunalımına girerek erkeği psikolojik sorunlu niteleselerde eğer erkek halinden memnun mutlu ise ne söylenebilir ki.. Nasıl ki keçilerin et, süt, tiftiklerinden faydalanılıyorsa keçinin bir gün size dönerek artık kendi hayatımı yaşamak istiyorum demesinin haklı tarafı hiçmi yok diye düşünmeden edemiyor insan.

Azgın teke sendromu nedir?

Ortalama 50 yaşlarına gelen erkek etrafına bakarak bir değerlendirme yaptığında eş, çocuk, akraba, arkadaş ve iş çevresindeki olayları sentez ederek ne için yaşıyorum? sorusunu kendine sormaya başlar. Geçen yıllarla büyüyen çocuklar evden birer birer ayrılırken, karısı başka tellerden çalıyor yada aldırmıyor iken yaşlandığını hisseden fakat içinde karşı koyacak yaşama sevincini ve enerjisini barındıran erkek daha bitmediğini anladığı an daha genç bir zevce arayarak ikini defa yaşamayı, yaşamdan keyif almayı dener. Her erkekte olacak diye bir kural olmamasına rağmen tutkulu aşklara yelken açıp çapkınlık yapamayanda pısırıklık yada parasızlıktan azgın teke olamaz.

Hormonal değişimlerle alakası bulunmayan tamamen ruhsal nedenlerle ortaya çıkan Azgın Teke Sendromu genellikle ekonomik gücü fazla, tıpkı sürüler halinde yaşayan keçilere önderlik eden yaşlı önder teke benzeri ailesine hatta sülalesine önderlik eden orta veya ileri yaşlarda erkeklerde görülür.

Örnek olarak geçen günlerde emekli maaşı yeni bağlanan 49 yaşında muhammet bir arkadaşım var. Muhammet eskiden profesyonel futbol oynamış biri ve hayatının her dönemi spor yapmakla geçmiş. Nüfus kağıdına göre 49 yaşında olan arkadaşımın biyolojik yaşı otuzüç yani otuzüç yaşında bir insanın kas ve iskelet yapısına sahip. Fakat eşinin fiziksel bir sorunu olmadığı halde ve aynı yaşta olmasına rağmen iki adım yürüyecek hali yok. Şimdi bu duruma göre muhammet’in azgın teke olma ihtimali nedir? Kadınların eşlerinin mutluluğu evliliğin dışında aramasını istemiyor iseler biraz daha gayretli olmaları gerekmez mi?

Azgın teke sondromu belirtileri nelerdir?

 • Giyim tarzının değişmesi
 • Kılık kıyafete verilen önemin artması
 • Renkli ve hareketli giysilerin tercih edilmesi
 • Sosyal çevre değişimi
 • Yeme, içme ve cemiyet hayatına düşkünlüğün artması
 • Alın, göz çevresi kırışıklıkları estetik yaptırır.
 • Saç, bıyıklar eskisinden daha önemli hale gelerek saçlar boyanır veya saç ektirilir.
 • Cinsel istekte aşırı artış meydana gelir.
 • Eve az uğrar hale gelir.
 • Yaşlılıkta erkeklerin yorgunluk, kas kütlesinin yitirilerek yağ dokusunun fazlalaşması, güç kaybı, ereksiyon problemi, dökülen tüyler, saçları ak düşmesi, duygusal hezeyanlar, huzursuzluk, davranış bozukluğu, kendini kötü hissetme, karasızlık, keyifsizlik vb. davranışlar sonucunda kendini ispata yönelir.

  Erkeği azgın teke sendromuna iten nedenler nelerdir?

 • İlerleyen yaşla dengesizleşen sayısı azalan cinsel yaşamın farkedilmesi
 • Kaybolan fiziksel ve ruhsal cinsel haz kayıplarını yerine koyma isteği
 • Özensiz, bakımsız kadın
 • Erkeğin cinsel istekliliğin eşinde karşılık bulmaması.
 • Çevredeki diğer arkadaşlarının genç kadınlara doğru yönelmesi.
 • Gücü ispat etme çabasıyla kendine yüklediği yeni benlik.
 • Duygusal erkek beklentilerinin karşılanmayışı.
 • Emeklilikle beraber iş yaşamının sona ermesi kaynaklı işe yaramama hissi.
 • Hayatla ilgili rutinleri değişmesi gerektiği fikrinin kabullenilmesi.
 • Eşi tarafından beğebilmediğini yada sevilmediğini düşünür olmak.
 • Gerçekleşmemiş hayaller, hayak kırıklıkları.
 • Eşi tarafından azarlanma, başarısız adledilme.
 • Aldatılmanın yıllar sonra intikamını almak.
 • İçinden gelen bir ses tekrar aşık olmakla ilgilidir.
 • Erkekler hayatlarının sonuna doğru yaklaşırlarken bazen cinsel hazlar yaşamak adına dönüşü olmaz şekilde yuvadan uçabilirler. Aşkın büyüsünü tekrar damarlarında hissederek, genç partneriyle heyacan dolu bir serüvene giren erkek kendini sağlıklı dinamik ve enerjik hissederek yaşlığın etkilerini umursamazlar.

  Söylemek çok kolay ”her yaşın ayrı bir güzelliği var” fakat yaşla gelen değişimlerin eşit ağırlıklarda eşler tarafından algılanmasıyla denge kurulabilir. Yaşamın güzel yönleri gibi zor günlerin dertlerini eşit şekilde paylaşmak belkide mutluluğun anahtarıdır. Öte yandan erkeğin içindeki hınzır ve yaramaz çocuğu zaptetmek zor olabilir. Ancak böyle durumlarda erkeği dinlemek, fikirlerine saygı duymak ve iletişimden kaçmamakla işe koyulabilir gerekirse cinsel terapist desteği alabilirsiniz. Fakat nasıl olurda cinsel terapist desteği almaya ikna edersiniz orası size kalmış.

  Genç kalmak bir zorunluluk değildir. İnsanların yaşları onları aşktan koruyamaz ama aşk insanları bir noktaya kadar yaşlılıktan korur.
  Jeanne Moreau

  Check Also

  İple yüz germe

  İple yüz germe yeni bir buluş mu?

  İplikle yüz germe eski bir teknik olmasına rağmen temcit pilavı misali yeni bir buluş gibi …

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.