Home / Genel / Anne ve babalar nelere dikkat etmeli?

Anne ve babalar nelere dikkat etmeli?

Anne ve babalar çocuklarına davranış biçimlerinde dikkat etmeleri gereken önemli noktaların olduğunu biliyor mu? Anne ve babanın dikkat etmesi gereken başlıca noktalar;

Öncelikle çocuğunuzu iyi tanıyıp tanımadığınızı bilmeli, tanıdıktan sonra çocuklarınızı yetenekleri doğrultusunda yönlendirmelisiniz. Anne yada babalar kendi heves ve tutkularının esiri olmaktan çıkarak çocuklarını kendi istekleri doğrultusunda yetiştirmemelidir.

Güven Duygusu
Çocuklara güven duygusunu kazandırmanın etkili bir yolu yapabilecekleri kolaylıkta basit görevler vererek verilen görevleri yapabilecek ortamı onlara sunarak olabilir. Çocuğa verilen basit görevlerin güven duygusunun tesis ederek pekiştirebilmesi için verilen görevlerin çocuğun yetenek ve kapasitesini aşmamasına dikkat edilmelidir.

Sevginin Gücü
Kuşkusuz çocuklar için en önemli besin sevgidir. Çocuklarınıza göstereceğiniz ilgi ve sevgi konusunda aşırıya kaçmadıkça sevginin gücünden faydalanabilirsiniz. Çocuğa verilen en değerli şey şüphesiz sevgi unsurudur. Yeterli derecede sevgi ve yeterli ilgi gösterilmeyen çocuk yaramazlık yaparak dikkat çekmeye çalışabilir yada ilgi çekmenin başka yollarını arar. Öte yandan çocuğa gösterilecek fazla ilgi çocuğun halk arasında şımarık yetişmiş olarak tanınmasına yol açabilir. Sevgi sözel olarak ifade edildiği gibi aynı zamanda temasla gösterilmelidir. Çocuklarınızı bolca öpün..

Ceza
Sinirli, kızgın bir yüzle yükses ses tonuyla bağırarak sözle ikaz etmek yerine yaptığının ne olduğunu anlamasını sağlayarak işe başlayın.. Çocuklara kesinlikle ceza vermeyin! Neden mi? Çünkü çocuk yaptığının kabahat olduğunu bilmezde ondan.. Asla onun özür dilemesini beklemeyin çünkü çocuk size üzdüğünü yada incittiğinin bilincinde değildir. Bu nedenle çocuğun kabahatlerine karşı onu azarlayarak değil sakinlikle yaklaşarak öğretici olmaya çalışınız.

Bırak kendisi yapsın!
Çocuğunuz kendi yapabileceği bir iş keşfettiğinde ona kesinlikle engel olmamalısınız! Kendi başına iş yapabilme çabasını ortaya koyacağı bir durumda farklı sebeplerle onu engellerseniz özgüven kazanımına başlangıçta müdahale etmiş olup çocuğunuzu olumsuz etkilemiş olursunuz.

Anne ve babalar çocuklarını kardeşleri veya arkadaşlarıyla kıyaslamamalıdırlar. Unutmayın ki her çocuk farklı özellik ve yeteneğe sahiptir önemli olan çocuğun yeteneklerinin farkında olunmasıdır. Toplum içinde sergilenecek davranışlarda anne ve baba açıklayıcı olmalı toplumsal kurallara uyulması gereken durumlar hakkında çocuklarına örnekler vererek açıklamalarda bulunmalıdırlar. Hiçbir şekilde dayak, fiziksel şiddete başvurarak ceza verilmemelidir. Çocuğa verilecek bütün cezaların eğitici özelliği olmasına dikkat edilmelidir. Çocuğa disiplinli olmayı öğretmenin yolu anne ve babanın birlikte hareket etmesini gerektirir. Bir taraf eğitici bir ceza verirken diğer taraf koruma uygularsa çocuğun disipline olması imkansız hale gelmektedir.

Özellikle çocukların oyun oynaması engellenmemelidir. Oyun oynamanın çocuk gelişiminin ayrılmaz bir parçası olduğu ebeveynler tarafından unutulmamalıdır.

Check Also

İple yüz germe

İple yüz germe yeni bir buluş mu?

İplikle yüz germe eski bir teknik olmasına rağmen temcit pilavı misali yeni bir buluş gibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.