Home / Aldatma / Aldatmanın Psikolojik Boyutları
aldatma psikolojisi

Aldatmanın Psikolojik Boyutları

Evlilikte eşler arasında 3 ncü bir kişinin olması evliliğin hasta olduğunu ifade eder.Ve artık evlilik derin bir yara almıştır. Sarsıcı bu durum büyük bir ihtimalle evliliğin yıkılmasına neden olacaktır. Evlilik müessesesine ncü kişinin dahil olması ile kangren durumunda olan evlilik sonucunda istenmeyen olaylar tezahür edecektir. Peki neden bunu yaşamak zorundayız? Eşler neden birbirlerini bu durumlarda bırakıyorlar?

Evliliklerde aldatmanın psikolojik boyutu nedir?

Evliliklerde taraflardan biri kadın yada erkeğin sahip olduğu bir kişilik problemi vardır, yıllarca kişi bunu örtüp, bastırıp olmadığı biri gibi davranmıştır. Bir noktadan sonra kabına sığamayarak büyk bir patlama yaşanır. Genelde kişilik problemi olan bireyler sürekli kendisinin haklı görümesini, fikirlerinin onaylanmasını, tabir yerinde olacaksa, sürekli pofpoflanmayı beklerler.Bu kişiler kronik halde değer görmeye adeta bağımlıdırlar. Geçen zaman içinde bastırılan ve üstü örtülen kişilik sonuçta ortaya çıkacaktır. Ortaya çıkmasada normal olarak evlilikte geçirilen zamanlar doğal olarak bir rutine doğru gider. Kişilik bozukluğu olan kişiler evliliğin bu durumunda kendisine değer verecek yeni hayatlar ararlar. Aslında istenen mutluluk değil, yeniden değer gördüğünü hissetmek ve birilerini elde edebildiğini kişinin kendine ispat etmesidir.

Evlilikler bazen çeşitli nedenlerle içinden çıkılmaz kördüğümlere ve dehlizlere boğulur. Her iki tarafta bundan ruhsal ve psikolojik olarak derinden etkilenirler. Bu gibi durumlarda evlilik taşınamaz bir yük haline gelir. Taraflar psikolojik olarak hastalanabilirler. İlişki çok yorulduğu için, ruhsal sıkıntılar ile birbirlerini görmek istemeyebilirler. Hatta nefret boyutlarına varan şiddetli çatışmalar yaşanır. Çiftler bu durumdan çıkamayarak birbirlerini daha zor bir duruma getirirler. Günümüzde sosyal ve ekonomik sorunların çokluğu evliliklerde giderek artan sorunlara ve kangrenlere dönüşmektdir. Bir zaman sonra her iki tarafta yorulur ve sükunet ve huzur isterler, bu durumda iken karşılarına çıkacak 3 ncü bir şahıs sakin bir liman ve geçici olarak soluk alınabilecek can simididir. Faydalı gibi gözüksede kişi aslında ruhsal çöküntü içindeki kişiye sadece biraz nefes aldırır. Bu ilişki hiçbir gelecek vadetmediği gibi, sorunlara ve hastalığın giderilmesinde çare olamaz. Bazen eşlerden biri bu durumlar dışında, aldatanın amacı kendisini artık eskisi gibi sevmeyen değer vermeyen, diğer eşe kendini farkettirmekte olabilir. Bu şekilde 3 ncü kişi kullanılarak tekrar ilgi odağı olma hesabı yapılır.

Evliliklerde yaşanan birçok olarlar 3 ncü sorununu doğurabilmektedir.Bütün sonuçlarda evliliklerde aldatma derin bir yaradır. Yaşanan aldatma olayı evliliği tamamen yıkar. Bazı durumlarda pişmanlık neticesinde evliliğin değeri ve kıymeti anlaşılabilir. Evliliğin tekrar yürümesini sağlamak için ve sağlam bir temele oturtmak için bir fırsat olabilir. Bu durumda problemin kaynağı belirlenerek, eğer evlilik düzelebilecekse atılacak adımları hesap etmek gerekir. Aldatılan eşteki ağır yaranın verdiği acıyı hafifletmek ve psikolojisini düzeltmek çok zor olacaktır. Çünkü Aldatılan kişi tarifi olmayan acılarla başbaşa kalmaktadır. Evlilikte aldatmalarda uzman desteği alınmalıdır. Çünkü bir noktadan sonra asla geri dönüş yoktur!

Check Also

aldatmayan erkek nasıl olur

Aldatmayan erkek nasıl olur?

Erkeklerin bir çoğu eşlerini aldatıyorsada elbette aldatmayan erkeklerde yok değil.. Aldatmayan erkek nasıl olur aldatılmamak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.