Home / Genel / Adet sancılarınını önlemek için spor yapın!

Adet sancılarınını önlemek için spor yapın!

Adet döneminde bir çok genç kız yada bayan için korkulu rüya haline gelen regl sancılarını spor yaparak hafifletebilirsiniz. Yapacağınız bir kaç basit spor hareketi veya kısa süreli yürüyüşler regl zamanında kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.

Hafif templolu yürüyüş: Sabah kahvaltı öncesi ve akşam yemeğinden önce 30 dakika kadar yürüyün. Yürüyüş esnasında burnunuzdan derin nefes alarak oksijenin bütün damarlarınıza oradanda kaslarınıza yayıldığını hissedeceksiniz.

Egzersiz: Egzersiz yapan insanlarda kalp atışları hızlanarak organları çok daha fazla kan dolayısıyla oksijen pompalar kan akışının hızlanması adet sancılarını önleyen önemli bir etkendir. Yapılan araştırmalarda sportif faaliyette veya kendi başına evde egzersiz yapmayı ihmal etmeyen bayanlarda adet sancılarının ender görüldüğü saptanmıştır.

Beslenme: Regl sancıları şiddetli karın ağrılarına neden olduğu gibi vücudun çeşitli yerlerinde kasılmalar ve kramplar ortaya çıkabilir. Potasyum oranı yüksek besinler (muz, domatez suyu, kuru meyve) tüketilmeye dikkat edilirse regl ağrıları hafifletilmesinde faydalı olabilir. Kafeinli içecekler, sigara kullanımı kılcal damarların daralmasına neden olarak kan dolaşımını olumsuz etkilediği için adet sancılarının artmasına
neden olmaktadır.

Adet sancısına iyi gelen hareketler:

regl-sanci-egzersiz
Spor yapmak regl öncesinde yaşadığınız sıkıntı, stres ve psikolojik etkilerle başa çıkarak sancılardan kurtulmanıza yardımcı olur. Spor yapan bayanlar adet kanamalarından olan doğal etkilerle çok daha kolay başa çıkabilirler. Bir taraftan gelişen kas dengeniz sağlanırken diğer yandan fiziksel zindelik kazanarak daha enerjik olarak metabolizmanız doğru hızda çalışır.

Check Also

İple yüz germe

İple yüz germe yeni bir buluş mu?

İplikle yüz germe eski bir teknik olmasına rağmen temcit pilavı misali yeni bir buluş gibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.